IRAK'TAKİ GÖSTERİLERDE 2 İNSANA SUİKAST DÜZENLENDİ

Irak Bağımsız Yüksek İnsan Hakları Komiserliği, Zikar vilayetinde planlı gösterilerde 2 bireyin suikaste kurban gittiğini, aralarında asayiş unsurlarının da bulunmuş olduğu 43 bireyin yaralandığını, 30 göstericinin de gözaltına alındığını duyurdu.

IRAK'TAKİ GÖSTERİLERDE 2 İNSANA SUİKAST DÜZENLENDİ
Irak

Komiserliğin kayıtlı açıklamasında, gösterilerde suikastlerin ve eş kaçırmaların birlikte asayiş güçlerinin cezaevi yaşartıcı gaz, esas ve plastik mermi, göstericilerin ise taş kullanımının belgelendiği kaydedildi.

Açıklamada, aralarında asayiş unsurlarının da bulunmuş olduğu 43 bireyin yaralandığı, 30 göstericinin gözaltına alındığı başkaca 2 suikastin yaşandığı vakalara bağlı "sükunet, sinirlere bilge olunması ve diyalog dilinin kullanılması" çağrısı yapıldı.

Ekim 2019'da süregelen hükümet karşıtı serbest kabiliyetli protestolar bire ortak senenin sonlarında Adil Abdulmehdi hükümetinin düşmesine hastalık olmuştu.

Kısmi yoğunlukta bitmeme fail protestolara eklenen Irak halkı, Başbakan Mustafa el-Kazımi'den esas reformların yapılmasını, göstericilerin ölümünden mesul olanların yargılanmasını, yolsuzlukla savaşım ve parlak intihabat üzere ortak kol alakanın namına getirilmesini istiyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 07:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1