İRAN'DA RUS BÜYÜKELÇİLİĞİNİN PAYLAŞIMI TEPKİ TOPLADI

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Rusya'nın Tahran Büyükelçiliğinin sosyal medyada paylaştığı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Rusya, İngiltere ve ABD liderlerinin işgal altındaki İran'da düzenlediği Tahran Konferansı'na atıfta bulunduğu fotoğra

İRAN'DA RUS BÜYÜKELÇİLİĞİNİN PAYLAŞIMI TEPKİ TOPLADI

Rusya'nın Tahran Büyükelçisi Levan Dzhagaryan'ın İngiltere'nin yeni Tahran Büyükelçisi Simon Shercliff ile büyükelçilik binasında yaptığı görüşme sonrasında paylaşılan fotoğraf, İranlılar arasında tepkilere neden oldu.

Rusya'nın Tahran Büyükelçiliğinin sosyal medya hesabından paylaşılan fotoğrafta, "Büyükelçi Levan Dzhagaryan'ın İran'daki İngiliz diplomatik misyonunun yeni başkanı Simon Shercliff ile 1943 Tahran Konferansı'nın yapıldığı tarihi merdivende görüşmesi." ifadelerine yer verildi.

İngiltere, Rusya ve ABD liderleri arasında 1943'te düzenlenen Tahran Konferansı'na atıf yapılan paylaşıma en sert tepkiyi İran Dışişleri Bakanı Zarif verdi.

Bakan Zarif, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rusya Büyükelçiliği tarafından paylaşılan fotoğrafı "son derece uygunsuz" şeklinde niteledi.

Zarif, "Ağustos 2021'in, ne Ağustos 1941 ne de Aralık 1943 olduğunu hatırlatmama gerek var mı? İran halkı, nükleer anlaşma müzakereleri de dahil olmak üzere asla yabancı elçiliklerin veya yabancı güçlerin buyruğuna tabi olmayacağını göstermiştir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2021, 01:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1