İRAN'DA AZERBAYCAN TÜRKÜ 2 AKTİVİST 8 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

İran'da Azerbaycan Türkü aktivistlerden Meysem Culani ve Ali Hayırcu "Kargaşa çıkararak amme düzenini bozmak" suçlamasıyla 8 ay hapis ve 40 kırbaç cezasına çarptırıldı.

İRAN'DA AZERBAYCAN TÜRKÜ 2 AKTİVİST 8 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI
İstanbul

İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı'nın (HRANA) haberine göre, Erdebil Devrim Mahkemesi Culani ve Ali Hayırcu kendisince değişik 4'er ay hapis ve 20'şer kırbaç cezası verdi.

İran'da Dağlık Karabağ'ın Ermenistan işgalinden kurtarılması düşüncesince girişilen harpte (27 Eylül 2020-10 Kasım 2020), "Azerbaycan Cumhuriyeti'ne dayanak noktası verme" gerekçesiyle, genellikle Türk menşeli vatandaşların yaşamış olduğu Erdebil, Tebriz, Urumiye, Meşkinşehr, Reşt, Pars Abad Mogan, Culfa, Keleyber ve Zencan kentlerinde, 80'den aşkın Türk aktivist gözaltına alınmıştı.

İran güven güçleri birtakım vilayetlerde tanıtım gösterisi eden aktivistleri gözaltına alırken birtakım yerlerde de "gösteri düzenlemesi muhtemel" insanları gözaltına almıştı. Yerel kaynaklardan tahsil edilen bilgiye göre, Culani ve Hayırcu, o günlerde tanıtım gösterisi düzenlemediği biçimde gözaltına tahsil edilen aktivistler ortada toprak almış, koşullu tahliyeyle başıboş bırakılmışlardı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1