İRAN İLE GÜNEY KORE ARASINDA MÜZAKERELER BAŞLADI

Güney Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choi Jong-kun beraberindeki kurul ile beraberce geldiği İran'ın başkenti Tahran'da İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi ile İran'ın Güney Kore çeşidinden bloke edilen 7 bilyon dolarlık fonunu ve mekân protokollerini ihlal etm

İRAN İLE GÜNEY KORE ARASINDA MÜZAKERELER BAŞLADI

Güney Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choi Jong-kun ve beraberindeki kurul İran ile müzakere düşüncesince İran'ın başkenti Tahran'a geldi. Bakan Yardımcısı Jong-kun, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi ile İran'ın Güney Kore çeşidinden bloke edilen 7 bilyon dolarlık fonunu ve yer protokollerini ihlal etmiş olduğu nedeni öne sürülerek alıkonulan yer yağı tankeri mevzularını görüştü.

İran ile ilişkileri yükseltmek istediklerini tamlayan Jong-kun, ziyaretlerinin Tahran'a gösterdikleri önemi vurguladığını tabir ederek, "Yeni sene ile beraberce dü yurt arasında güvenin tazeleneceğine ve gelişeceğine inanıyoruz" dedi.
Bakan Yardımcısı Arakçi ise İran'ın Güney Kore çeşidinden bloke edilen 7 bilyon dolarlık fonuna ayraç ederek, “Güney Kore, Amerika yaptırımlarımdan korktuğunu tabir ederek, hukuka karşıt nezdinde halde 2,5 senedir İran'a ilgili fona el koyuyor. Bu ikrar edilemez ve açık açık Amerika baskısını almak anlamına gelir. İki yurt arasında ilişkilerin baştan gelişim göstermesi fakat bu probleminin çözümüyle deme kazanabilir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 21:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1