İran karıştı İran'da neler oluyor?

İran'da Perşembe başlayan ekonomik kriz protestolarının, hükümet karşıtı gösterilere dönüşmesinin ardından korkulan oldu ve 2 kişi gece düzenlenen gösteride öldürüldü.

İran karıştı İran'da neler oluyor?

Diğer yandan İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney'in gitmesini isteyen göstericileri tehdit eden İran Devrim Muhafızları, 'Halkın demir yumruğu kafalarına inecek' tehdidinde bulundu.

POLİS DEĞİL YABANCI AJANLAR ÖLDÜRDÜ

Ülkenin yarı resmi haber ajansı Mehr, İran'ın batısındaki Luristan Eyaleti'ndeki Dorud'da gece düzenlenen gösterilerde iki protestocunun öldürüldüğünü duyurdu. Haberde güvenlik yetkililerinin, izinsiz gösterinin uzaması üzerine çatışmaların çıktığını belirttiği aktarıldı. Devlet televizyonunda ise, Dorud'daki göstericileri polisin değil, yabancı ajanların öldürüldüğü iddia edildi

Cumartesi gecesi sosyal medyada yayılan görüntülerde de Dorud'da silah seslerinin ardından düşen göstericiler yer aldı.

DEVRİM MUHAFIZLARI'NDAN TEHDİT

Diğer yandan İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney'in gitmesini isteyen göstericileri tehdit eden İran Devrim Muhafızları, 'Halkın demir yumruğu kafalarına inecek' tehdidinde bulundu.

VALİLİK ELE GEÇİRİLDİ VE…

Göstericiler dün gece Arak Valiliğini ele geçirdi. Ayrıca göstericiler Hüramabad şehrinde belediye binasını yaktı.

'İNTERNET KESİLDİ'

Ülke genelinde internet bağlantısının rejim güçlerince kesildiği de iddia ediliyor.

PERŞEMBE GÜNÜ BAŞLAMIŞTI

Meşhed kentinde Perşembe günü ekonomik gerekçelerle başlayan protestolarda polis çok sayıda göstericiyi gözaltına almıştı. Yerel kaynaklar, polisin biber gazı ve tazyikli suyla dağıttığı göstericilerden bazılarının da yaralandığını aktarmıştı.

Daha sonra diğer kentlere de yayılan gösterilerde İran'ın siyasi yapısı ve yayılmacı dış politikası da eleştirilmiş, ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından göstericilere desteğini açıklamıştı.

Bu gösteriler, 2009'daki tartışmalı seçimlerden sonraki en büyük kitlesel eylem olarak görülüyor.

REJİM TARAFTARLARI DA SOKAĞA ÇIKTI

Muhaliflerin ardından dün de rejim taraftarları sokağa çıktı. Dev kalabalıklar, sekiz yıl önceki protestoların bastırılmasının yıl dönümünde rejime destek verdi.

BİLEK GÜREŞİNİ KAZANDI AMA...

Ezeli düşmanı Suudi Arabistan'la Ortadoğu'da girdiği bilek güreşini Suriye ve Irak'ta kazanan İran, hâlihazırda Yemen'de Şii Husilere destek veriyor. Üçüncü yılını doldurmak üzere olan savaşta Suudi Arabistan'ın başını çektiği koalisyon Husilere hava saldırıları düzenliyor.

Dış politikada bunlar yaşanırken, dünyanın en kapalı rejimlerinden birine sahip ülkede ekonomi alarm veriyor.

3 milyon 200 bin işsizin bulunduğu İran'da yumurta gibi bazı temel gıdaların fiyatları son dönemde neredeyse yarı yarıya arttı.

ABD'DEN İRAN'DAKİ GÖSTERİLERE DESTEK

İran'da hükümeti protesto edenlerle destekleyenler yine sokağa çıktı. ABD Başkanı Trump ise protestoculara destek vererek 'Dünya bu süreci izliyor' dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1