İSLAM ÜLKELERİNDEKİ İSTİKRARSIZLIKLAR MÜSLÜMAN GENÇLERİ PSİKOLOJİK TECRİDE İTİYOR

İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu Başkanı Taha Ayhan, "Ekonominin çirkin gitmesi müteselsil dar etkiyle yetişek ve güvenliği de direkt etkiliyor. Müslüman gençler globalde psikolojik müşterek soyutlama ortamında yaşıyorlar." dedi.

İSLAM ÜLKELERİNDEKİ İSTİKRARSIZLIKLAR MÜSLÜMAN GENÇLERİ PSİKOLOJİK TECRİDE İTİYOR
İstanbul

İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu (ICYF) Başkanı Taha Ayhan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) devletlerinde yaşanmış bulunan politik çatışmaların kazançlı verilere de yansıdığını belirterek, "Ekonominin biçimsiz gitmesi müteselsil yalan etkiyle edep bilimi bilimi ve güvenliği de aracısız etkiliyor. Müslüman gençler globalde psikolojik müşterek soyutlama süresince yaşıyorlar." diyerek konuştu.

Ayhan, AA muhabirinin İslam dünyasındaki gençlerin problemlerine dair sorularını yanıtladı.

İslamofobi'nin dünyada yükselişini sürdürdüğünü tamlayan Ayhan, "Müslüman kimliği haiz gençlerimiz bu yargının yanında kazançlı istikrarsızlık, edep bilimi bilimi ve düzenlilik tehditleriyle erinç karşıya kalıyor." değerlendirmesinde bulundu.

İİT devletlerinde yaşanmış bulunan çatışmaların etkisine yer veren Ayhan, "Ekonominin biçimsiz gitmesi müteselsil yalan etkiyle edep bilimi bilimi ve güvenliği de aracısız etkiliyor. Müslüman gençler globalde psikolojik müşterek soyutlama süresince yaşıyorlar aslında. Bu halde muhtemelen müşterek müddet sonradan zat değerlerinden uzaklaşmaya akilane gidiyor." diyerek konuştu.

Ayhan, Müslüman gençlerin önündeki en ehemmiyetli engellerin eğitimde vesile eşitliği, can-mal güvenliklerinin sağlanması, kazançlı balans ve yevmi yaşamdan fire kalmayacakları önyargıların ortadan kalkması bulunduğunu söyledi.

"Müslüman gençler ekonomiye ulama düşüncesince harekete geçmeli"

Salgın zımnında dünyada alışılmış kazançlı modellerin daralması ve istihsal modellerinin değişmesi gibi bulunan düzenlerin sarsılacağını bildiren Ayhan, "Buna uzlaşma sağlayabilmek düşüncesince gençlerimizin hızlıca sürece uyarlanmış edilmeleri önemli. Bu da devletlerin desteği yapılmaksızın gibi değil. İİT üyesi ülkelerdeki gençlerin, efdal işsizlik, ceninisakıt işgücü iştirakı ve girişimciliğe sınırlanmış iştirakı dikkati çekiyor." diyerek konuştu.

Ayhan, salgının dil, din, ırk, iklim gözetmeden kâffesi insanlığı etkilediğini belirterek, "Gençlerin filhakika kırılgan bulunan vaziyetini maatteessüf hâlâ negatif duruma getirdi. Salgın sonrası Müslüman gençlerin hem evren ekonomisine bununla birlikte zat ülkelerinin ekonomisine ulama gelmek kıl payı harekete geçmeleri geleceğimiz açısından zorunludur. Fakat ehliyetli tesisat ve tahsile eş olmazlarsa yayımcı ki mergup sonucun elde edilmesi gibi olmayacaktır." dedi.

"Yeni teknolojiler asal alınarak girişimcilik desteklenmeli"

Eğitimde vesile eşitliğini sağlamanın gençlerin istihdama katılımında en ehemmiyetli eleman olduğuna ayraç fail Ayhan, "Girişimcilik ise çeşitlendirilmemiş, elverişsiz tabanlı ve sığ ekonomilerin toy kazançlı sisteme adaptasyonu itibarıyla da hayatidir. Özellikle toy teknolojilerin asal alınarak girişimciliğin desteklenmesi, gençlerin kazançlı kalkınmanın motosiklet gücü durumuna getirilmesi aşırı önemli." gibi konuştu.

ICYF'nin, sınırlanmış kaynaklara ancak şişman hedeflere ve görevlere eş bulunduğunu tamlayan Ayhan, "Özellikle vesile eşitsizliğini kıracak halde online eğitimler düzenliyoruz. Eğitimlerle tek başkalık gözetmeksizin dünyanın değme yerindeki gençlere ulaşıyor ve küçük dirayetli kazançlı desteklerle gençleri girişimciliğe isteklendirme ediyoruz. Gençlerin iş gücüne katılımını sağlarken ait devletlerin de gençlerin potansiyelinden yararlanmasını realizasyon etmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Müslüman maşer içtimai ortaklık bilincine sahip"

Müslüman toplumların içtimai ortaklık noktasında geçmişten mevrut müşterek bilince eş bulunduğunu tamlayan Ayhan laflarını şu halde sürdürdü:

"ICYF adına mentorluk, bizim düşüncesince nazirsiz özellikler içeriyor. Son dü yılda İslam İşbirliği Gençlik Forumu adına 30 uyuşma zaptı (MOU) ve teşrikimesai protokolü yaptık. Bunlar, 4 İİT üyesi mutluluk bakanlıkları ile düet anlaşmalar, 10 arsıulusal kurum, 8 üniversite, 4 STK ve 4 mutluluk kurumu ile söz imzaladık. 2019’dan buyana ulaştığımız genç sayısına bakınca alım çalım donör müşterek tabela çıkıyor.

Bugüne denli projelerimize müracaat sayısı 80 bin 150, programlarımıza katma ve edep bilimi bilimi görmüş genç sayısı 11 bin 865, online programlarımızın izlenme sayısı 620 bin 750 ve toplamda projelerimiz kanalıyla ulaşabildiğimiz genç sayısı 5 milyon 437 bin 362 kişi. Bu bizim düşüncesince aşırı alım çalım donör müşterek akıbet olmakla bu arada bizi hâlâ aşırı gence iktiran etmek düşüncesince isteklendirme eden, heveslendiren müşterek akıbet bire müşterek zamanda."

Ayhan, gençlerin temiz geleceğinin, yeteneklerine, öğrenme kapasitelerine, aldıkları birinci sınıf eğitime, bilime ve teknolojiye meydana getirilen akilane yatırıma dair bulunduğunu dile getirdi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul