İSPANYA'DA KAR FIRTINASI YAŞAMI DURDURDU

İspanya'yı dü gündür tesiri dibine düzlük kar fırtınası, kara, hava, bahir ve güçlü yolu ulaşımını iri seviyede durdurdu.

İSPANYA'DA KAR FIRTINASI YAŞAMI DURDURDU
Madrid

"Filomena" ismi sunulan kar fırtınası zımnında dünya genelinde 600 derece tarz trafiğe kapatılırken, baş döndürücü sayıda otomobilin da yolda kalmış olduğu bildirildi.

Jandarma kurumundan meydana getirilen açıklamada, esbak geceden buyana yollarda kuşatılmış artan 400 bireyin kurtarıldığı kaydedildi.

Zaragoza'da birlikte evsizin ve Malaga'da da otomobilinde kuşatılmış artan birlikte kadının soğuktan donarak yaşamını kaybetmiş olduğu bilgisi de paylaşıldı.

"Kırmızı" alarma geçildi

Son 50 senenin en dip kar fırtınasının yaşandığı ülkede, 10 iri şehirde çıplak iane kurumları "kırmızı" alarma geçti.

Tarihindeki en dip kar yağışını gören başşehir Madrid'de az daha topu topu yolların ve Barajas Havalimanı'nın kapatıldığı, şimendifer ve otobüs seferlerinin durdurulduğu duyuruldu.

Madrid Belediye Başkanı Jose Luis Martinez Almeida, "Durum baş döndürücü ciddi, şehirde hayat durdu. Şu an kestirim gerçekleştirmek baş döndürücü ağır zira kar yağışı topu topu hafta sonu bitmeme edecek kabil gözüküyor." diyerek, vatandaşlardan "mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamalarını" istedi.

Halen 400'den birlikte tomar otomobilin yolda kuşatılmış kaldığını tamlayan yetkililer, askeri birliklerden iane istedi.

Kovid-19 aşılamasına da boşluk verildi

Kötü hava durumu zımnında Madrid ve nice kentte, toy kimse koronavirüs (Kovid-19) aşılamasına da boşluk verildi.

Madrid, Castilla La Mancha ve Valensiya özellikle kazanmak bunun şeklinde bazısı köy muhtarı yönetimlerde de okulların açılışı ertelendi.

Kara alışmış sıfır Madrid'de değme kavuşum beyaza bürünmesiyle sokaklarda da enteresan sahneler oluştu. Bazı vatandaşların çıkmaz aralarında ski meydana getirdiği görüldü.

Atletico Madrid-Athletic Bilbao maçı ertelendi

Kötü hava durumu La Liga'da bugün oynanması öngörülen Atletico Madrid-Athletic Bilbao maçının da ertelenmesine sebep oldu.

AA muhabirine mütekellim Raul anlı şanlı birlikte İspanyol, "Doğma gelişme Madridliyim. Hayatımda evvel kat M-30'dan (çevre yolu) yayan geçtim. Çok ilginç, inanılmaz, zamanı birlikte durum. Madrid'de şehir merkezinde tek devir hakeza birlikte nesne görülmedi. Buna mücehhez değiliz." ifadesini kullandı.

Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının hafta başına derece bitmeme etmesinin beklendiği ve sıcaklığın nakıs 8 dereceye derece düşeceği tahmininde bulundu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1