İSPANYA'DA SOĞUK HAVA DALGASI ULAŞIMI, EĞİTİMİ VE KOVİD-19 AŞILAMASINI ETKİLEDİ

İspanya'nın mutedil ve kuzeydoğusundaki nice şehirde sonuç 20 senenin en az hava sıcaklıklarının belirleme edilmesine bozukluk bulunan soğuk hava dalgası ulaşıma, tahsile ve Kovid-19 aşılamasına aralık verilmesine sefer açtı.

İSPANYA'DA SOĞUK HAVA DALGASI ULAŞIMI, EĞİTİMİ VE KOVİD-19 AŞILAMASINI ETKİLEDİ
Madrid

Ülkede güzeşte hafta sonu sansasyonel bulunan derin kar yağışı yerini soğuk hava dalgasına bıraktı.

Barselona kentinde 37 ve 32 yaşında evsiz dü bireyin esbak tün ezanı sokakta donarak yaşamını kaybetmiş olduğu açıklandı.

İspanya'daki 17 mahalle muhtarı yönetimden 12'sinde soğuk hava dalgasından çevre taharri memuru polis iane kurumları alarm verdi.

Sıfırın altında 25,4 santigrat dereceyi bulan hava sıcaklıklarının belirleme edilmiş olduğu Aragon ile soğuktan en bir tomar etkilenen Madrid, Castilla y Leon ve Castilla La Mancha mahalle muhtarı bölgelerinde al alarma geçilmiş olduğu bildirildi.

Alışık olunmadık halde sıfırın altında 12 santigrat dereceyle güne başlanan Madrid'de 13 Ocak'a derece ertelenen okulların teferrüç tarihi, kar tasfiye çalışmalarının bitmeme etmesi ve buzlanma zımnında 18 Ocak'a derece uzatıldı.

İspanyol basını, buzlanmanın kez açmış olduğu kazalarda baş döndürücü sayıda bireyin yaralandığını, akıbet dü günde Madrid'deki çabuk servislerde sarsıntı vakalarının yüzdelik 60 arttığını bildirdi.

Hükümet ve yerli idare yetkilileri, bölüt mecburi olmadıkça sokağa çıkmamalarını salık mektubu ediyor.

Diğer taraftan kar ve buzlanma zımnında dünya genelinde bulunan vaziyette 130 derece otoyolda erişim bata çıka sağlanıyor.

Kovid-19 aşılarını haiz tırlar, askeri birliklerin eşliğinde aşıları tevzi bölgelerine ulaştırmaya çalışırken, erişim problemi yüzünden ilkah çalışmalarında da ağırbaşlı gecikmeler yaşanıyor.

Madrid'deki Barajas havaalanının T1 terminalinin 8 Ocak'tan beri bağlı tutulmasıyla baş döndürücü sayıda geçici kıygın oldu.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1