İSPANYA DIŞİŞLERİ BAKANI LAYA'DAN AB VE TÜRKİYE ORTADA ARTI GÜNDEME ODAKLANILMASI ÇAĞRISI

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, bu sene Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki ilişkilerde fazlalık gündeme odaklanılması çağrısında bulundu.

İSPANYA DIŞİŞLERİ BAKANI LAYA'DAN AB VE TÜRKİYE ORTADA ARTI GÜNDEME ODAKLANILMASI ÇAĞRISI
Madrid

İspanyol Bakan Laya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bitirdikleri düet görüşmenin arkası esna planlı kuma matbuat toplantısında konuştu.

Laya, "Türkiye bizim düşüncesince rastgele tek yandaki değil. AB ile hususi tek birlikteliği olan, aut pazarlara erişimi bulunan, doğrusu AB'ye kusursuz üyelik adaylığı bitmeme eden, ayrımlı konumda bulunan tek ülke." dedi.

AB'nin aralıktaki toplantısında Türkiye'ye müteveccih çizdiği düzentileme takviminde "pozitif gündem" ifadesini kullandığına dikkati çekici Laya, şöyleki bitmeme etti:

"Pozitif gündemden kastımız, bulunan olan yönlendirmelerle diyalog güzel müzakerat yürütüp, provokasyonları ve gerginliği ortadan kaldırmak, alınacak kararlarla bu adımları konkre bir vaziyete getirmektir. Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi de önemlidir. Aynı sürede ara sınav serbestisi dair kuma icraat yapılması gerekiyor. Düzensiz toprak kayması yasalı zemine raspalamak düşüncesince de görüşmelerimiz bitmeme ediyor."

Çavuşoğlu ile görüşmesinde Türkiye'nin, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve Fransa ile bulunan ilişkilerinin düzeltilmesi konusunu da gündeme getirdiklerini kail Laya, İspanya namına bu mevzularla ait politik çözümlere dayanak verdiklerini tabir etti.

Laya, Türkiye'nin, Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ neredeyse lehçe problemlerin çözümü ile Orta Doğu'daki sulh sürecinde ehemmiyetli oyuncu bulunduğunu vurguladı.

İspanya ile Türkiye arasındaki düet ilişkilerin "dostluk, müttefiklik, komşuluk, aykırı saygı" esaslarına dayandığını dile getiren Laya, "Türkiye ile uç komşularımızla bulunduğu neredeyse bire tek ilişkilere eş olma amacındayız. Her devir aykırı saygı, diyalog ve kuma yarar noktalarını geliştirmeye odaklanmalıyız. İlişkilerde saydam olmalıyız. İyi komşuluk ilişkileri kapsamında anıştırma etmeden, birbirimize iyiyi de kötüyü de söylüyoruz." ifadelerini kullandı.

Laya, "Türkiye, AB ile aykırı özellikli ilişkilerimizin olduğu, komşumuz ve AB'ye kusursuz namzetlik süreci bitmeme fail tek ülke. Bu Avrupa'nın tamamını ait tek konu. Hepimizin aramızdaki sorunları çözerek ilerlemesi gerekiyor." dedi.

İspanya'nın Türkiye ile Kovid-19'a dirlik tek adımlar attığını da tamlayan Laya, 2021'in ikinci yarısında Türkiye'de planlanan hükümetler arası zirvede tek iş formu da düzenleneceğini, afiyet ve erke sektörleri özellikle peyda etmek neredeyse düet gündemlerini elan da zenginleştireceklerini bildirdi.

Kovid-19 salgınının yanında Doğu Akdeniz, Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'da baş döndürücü dayanıklı tek senenin geride bırakıldığını tabir fail Laya, "2021'in elan kararlı ve stabilize tek sene olmasını bekliyoruz." niteleyerek konuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 20:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1