İSRAİL, FİLİSTİN İSLAMİ HAREKETİ LİDERİ ŞEYH SALAH’IN HÜCRE CEZASININ UZATILMASINI İSTEDİ

İsrail Başsavcılığı, halihazırda hapiste olan ve mahkumiyetinin bitimine 4 ay kalan Filistin 1948 İslami Hareketi’nin yasaklı kuzey kanadının lideri Şeyh Raid Salah’ın hücre cezasının 6 ay daha uzatılması talebinde bulundu. Şeyh Salah'ın avukatı Halid Zabarka, AA muhabi

İSRAİL, FİLİSTİN İSLAMİ HAREKETİ LİDERİ ŞEYH SALAH’IN HÜCRE CEZASININ UZATILMASINI İSTEDİ

Şeyh Salah'ın avukatı Halid Zabarka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başsavcılığın dün akşam sürpriz bir şekilde İsrail mahkemesine Şeyh Salah'ın hücre cezasının 6 ay daha uzatılması talebinde bulunduğunu ve İsrail mahkemesinin de bu konuyu görüşmek üzere bugün toplanacağını belirtti.

Zabarka, "Tecridin uzatılması talebi, İsrail makamlarının Şeyh Raid Salah'a yönelik bir başka işkence uygulamasıdır ve özellikle hücrenin ona şiddetli acı ve ıstırap verdiğinden, onu zorlamayı ve ruhunu etkilemeyi amaçlamaktadır." dedi.

Uluslararası hukuka göre uzun vadeli tecridin bir çeşit işkence olduğuna dikkati çeken Zabarka, bu yöntemin hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

İsrail'in güneyindeki Birus's Sebi (Beer Şeva) Bölge Mahkemesi, 3 Mart'ta Şeyh Salah'ın hücre cezasını 6 ay daha uzatmıştı.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2021, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1