İSRAİL'İN SURİYE'NİN DOĞUSUNA SALDIRILARINDA PERHİZ ORDUSU VE İRAN DESTEKLİ GRUPLARDAN 60 K

İsrail'in, Suriye'nin doğusundaki Deyrizor iline geceleyin geç saatlerde düzenlemiş olduğu iklim saldırılarında Beşşar Esed diyeti ordusu ile İran Devrim Muhafızları Ordusunun emrindeki ecnebi yıldırıcı gruplardan 60 ad öldü.

İSRAİL'İN SURİYE'NİN DOĞUSUNA SALDIRILARINDA PERHİZ ORDUSU VE İRAN DESTEKLİ GRUPLARDAN 60 K
Deyru z Zor

İsrail savaş uçaklarının, geceleyin geç saatlerde, Suriye'nin doğusundaki Deyrizor kent merkezi ve kırsalına müteveccih iklim saldırılarında Esed diyeti saflarında toprak meydan İran destekli ecnebi yıldırıcı gruplara ilişik birtakım askeri noktaları ve tabanca depolarını bombaladığı ortaya çıktı.

AA muhabirinin evcil kaynaklardan edinmiş olduğu bilgiye göre, şehir merkezindeki "Baas Öncüleri Kampı", askeri asayiş şubesi, Ummal semtindeki (İşçiler semti) birtakım askeri noktalar, Deyrizor'un günindi kırsalındaki Ayyaş bölgesi ile şark kırsalındaki Mayadin ilçesi ve Irak sınırındaki Elbu Kemal ilçesinde Hazzam ve badiye yerleri erek alındı.

İran destekli ecnebi gruplara mensup 49 teröristin nötr bir vaziyete getirilmiş olduğu saldırıda, perhiz ordusundan da 1'i miralay edinmek kadar 11 er öldü.

Esed diyetinin salık ajansı SANA da askeri kaynağa dayandırdığı haberinde, Deyrizor'a planlı iklim saldırısından İsrail'i mesul tutmuştu.

İran destekli grupların Deyrizor'daki varlığı

Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor, İran'dan Lübnan'a uzanan karaca bağlantısını sağlayıcı şehir konumunda bulunuyor. Irak ve Ürdün'den mevrut borazan çizgileri ve tecim alternatifleri da bu kentten geçiyor.

Deyrizor il merkezi, batısı ve doğusundaki birtakım bölgeler, İran destekli grupların ve Rusya'nın sebebiyle Kasım 2017'de DEAŞ'ın çekilmesinin arkası sıra Esed diyetinin eline geçti.

Rejimin karaca gücü biçimine mevrut İran destekli ecnebi yıldırıcı gruplar, koyu biçimde Deyrizor'da servet gösteriyor.

Sünni Arapların yaşamış olduğu Deyrizor'da konuşlu İran, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan asıllı grupları, İran Devrim Muhafızları Ordusu personelleri kumanda ediyor.

Fırat Nehri'nin doğusunda artan Deyrizor toprakları ise Amerika destekli yıldırı örgütü YPG/PKK'nın işgalinde bulunuyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1