İSRAİL VE İTALYA’DAN UZAYA AYAKKABI KUTUSU BÜYÜKLÜĞÜNDE LABORATUVAR

İsrail ilaç firması Space Pharma tarafından üretilen nano uydu DIDO-3, İsrail ve İtalya'nın ortak çalışması ile dün uzaya fırlatıldı. DIDO-3 içinde bulunan ayakkabı kutusu büyüklüğündeki laboratuvar sayesinde yer çekimsiz ortamda ilaç direncine yönelik tıbbi araştırmala

İSRAİL VE İTALYA’DAN UZAYA AYAKKABI KUTUSU BÜYÜKLÜĞÜNDE LABORATUVAR

İsrail Bilim ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki Uzay Departmanı ve İtalya Uzay Departmanı ile Space Pharma ilaç firmasının gerçekleştirdiği ortak çalışmanın ürünü DIDO-3 nano uydusu, dün uzaya fırlatılarak görevine başladı. Proje hem sivil uzay hem de tıp alanında önemli bir dönüm noktası oldu. DIDO-3, içerisinde bulundurduğu ayakkabı kutusu büyüklüğündeki 2.3 kiloluk küçük bir laboratuvar sayesinde 13 farklı ülkeye ait 53 ayrı uydu taşıyor. Dün 04.51'de hedefine ulaşan nano uydu, içinde bulunan laboratuvarda tamamen bağımsız olarak yer çekimsiz ortamda ilaç direncine yönelik tıbbi araştırmalar gerçekleştirilecek. Nano uydu DIDO-3, İsrail saatine göre 11.00 sıralarında tüm pozitif beklentileri karşılaması ümidiyle ilk sinyalini göndermesi bekleniyor.
İsrail Bilim ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki Uzay Departman Müdürü Avi Blasberger'in yaptığı açıklamada, “Space Pharma tarafından geliştirilen nano uydu, uzayda yerçekimsiz ortamda deneyler gerçekleştirecek. Aynı zamanda sistem tamamen bağımsız çalışacak. Şu an Space Pharma, NASA tarafından uzayda araştırma yapma hakkı tanınan tek özel firma” sözlerini kullanarak gerçekleştirilen araştırmaların ve projenin önemine değindi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul