İSRAİLLİ İNSANOĞLU HAKLARI KURULUŞU B’TSELEM: İSRAİL’E BUNDAN BÖYLE 'APARTHEİD' DEVLETİ DİYEBİLİRİZ

İsrailli insanoğlu hakları kuruluşu B’Tselem'in hazırladığı raporda, Ürdün nehri ile Akdeniz ortada toprak düzlük zamanı Filistin topraklarına ayraç edilerek, "Artık İsrail’e 'apartheid' devleti diyebiliriz." denildi.

İSRAİLLİ İNSANOĞLU HAKLARI KURULUŞU B’TSELEM: İSRAİL’E BUNDAN BÖYLE 'APARTHEİD' DEVLETİ DİYEBİLİRİZ
Kudüs

İsrailli insanoğlu hakları kuruluşu B’Tselem, önce el İsrail için "apartheid" diyeti (ırkçı, ayrımcı devlet) tanımını kullandı.

B’Tselem'in hazırladığı raporda, Ürdün nehri ile Akdeniz arasında toprak meydan zamanı Filistin topraklarına ayraç edilerek, "İsrail diyeti nehirden denize denli bulunan coğrafyanın tamamında Yahudilerin üstünlüğü ve bunun sürekliliği düşüncesince çabalıyor. Dolayısıyla bundan hakeza İsrail’e 'apartheid' devleti diyebiliriz." ifadeleri kullanıldı.

İsrailli insanoğlu hakları kuruluşu, raporunda "İsrail buyuru sürdüğü kâffesi alanlarda (Yeşil Hat, Batı Şeria, Doğu Kudüs, Gazze Şeridi) ortak halkın (Yahudi) bambaşka ortak bölüt (Filistinliler) üstünlüğü esasına layıkıyla akım ediyor. İsrail diyeti ortak apartheid rejimidir ve ortak güneş ila ortak geceleyin ortada kurulmamıştır. Bilakis giderek kurumsallaşan ortak yapıdır." ifadelerine toprak verildi.

Raporda, Yahudilerin kaderini atama hakkı müdahale değme çeşitli hakka erbap bulunduğu bu coğrafyada Filistinlilerin ağız ağıza yoksun bırakıldığı ve İsrail çeşidinden haklarına erbap olmalarının zorla izin verilmediği belirtildi.

Dünyadaki rastgele ortak Yahudi’nin, eşinin, evlatlarının ve torunlarının İsrail vatandaşlığı kabul etme hakkı bulunduğu kaydedilen raporda buna cevap ortak Filistinlinin bu topraklarda doğma olsa güçlü yada anası ve babası bu topraklarda muammer olsa güçlü İsrail’e deveran hakkının bulunmadığı vurgulandı.

Filistin topraklarında 280'den aşkın gayrikanuni yerleşme ünitesi kuruldu

Raporda, İsrail'in gayrikanuni Yahudi yerleşme ünitesi inşasına da değinilerek, şöyleki bitmeme edildi:

"İsrail 1948’den beri Yeşil Hat içerisindeki Filistinlilerin topraklarının yüzdelik 90’ına el koydu ve buralarda Yahudi site ve beldeleri kurdu. 1967’den beri ise Filistinlilerin topraklarında 280’den aşkın Yahudi yerleşme ünitesi düz yazı etti ve burada 600 binden aşkın Yahudi yaşıyor."

İsrail’in nehirden denize denli bulunan toprakların tamamındaki avlu dair ortak tane izinli olduğuna nazarıitibar çekilen raporda, Filistinlilerin Batı Şeria’da hala İsrail’in askeri engelleme diyeti altında, Gazze Şeridi’nin de kusursuz ortak kuşatma, kuşatma ve engelleyim altında bulunduğu kaydedildi.

Raporda, İsrail’in "demokratik ortak dünya ve milyonları muvakkat süreliğine engelleme altında markajcı ortak devlet" bulunduğu yönündeki tanımların gerçeklikle ilgisinin bulunmadığına ayraç edildi.

B’Tselem’in Müdürü Hagai el-Ad ise raporda şu ifadeleri kullandı:

"İsrail'de hakeza ortak obje namevcut (işgale ek adına demokrasi), nehirden denize ortak tane ortak kefaret mevcut ve bu, resmin tamamına bakmamızı ve ona akilane ortak biçimde apartheid dememizi gerektiriyor. Bu hakikat görüşü bizi umutsuzluğa sürüklememeli, bilakis bu ortak değiş çağrısıdır. Çünkü bu sistemi kuranlar insanlardır ve insanoğlu onu değiştirebilir."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1