İTALYA'DA KOVİD-19 AŞISI OLANLARIN SAYISI 500 BİNİ GEÇTİ

İtalya'da dünkü insan koronavirüs (Kovid-19) aşıları, 14 günde 504 bin 587 insana uygulandı.

İTALYA'DA KOVİD-19 AŞISI OLANLARIN SAYISI 500 BİNİ GEÇTİ
Roma


KORONAVİRÜS HABERLERİ

A'DAN Z'YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle ilişik aradığınız kâffesi cevaplarKORONAVİRÜSE NASIL YAKALANIYORUZ: Bulaşma riskini zait ortamlarRAKAMLARLA: Ülke diyar koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günce ve umumi koronavirüs tablosu

Kovid-19 salgınıyla savaşım kapsamında açılan Başbakanlık Acil Tedarik Komiserliğinden paylaşılan aktüel bilgilere göre, Kovid-19 düşüncesince münteşir dölleme kampanyasının 27 Aralık 2020'de başladığı ülkede, bu sabahleyin bakımından aşılanan isim sayısı 504 bin 587'ye ulaştı.

İtalya'ya 27 Aralık 2020'den buyana 918 bin 450 aşı konfirmasyon edilirken, şu anne derece bunların yüzdelik 54,9'u kullanıldı.

Belirlenen izlence çerçevesinde, aşılamada afiyet çalışanlarına evleviyet verildi ve şu anne derece 416 bin 292 afiyet çalışanına aşı yapıldı.

Bugüne derece aşılananların 312 bin 172'si kadın, 192 bin 415'i de eş oldu.

"Yeniden hareketlenme var, anlaşılan 3. doruk noktası gelecek"

İlk günlerde aşılamanın ağır ilerlediği ve yerlere dağıtımların dobra yapılmadığı eleştirileri yöneltilen Sağlık Bakanlığı da İtalya’nın bu sayıyla Avrupa’da Almanya’nın da önüne geçerek "en aşırı aşı eden konuma" yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Roberto Speranza, Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, şu ifadeleri kullandı:

"Aşılar, apayrı birlikte evreyi açan dönüm noktasıdır fakat asıl basit; aşının birlikte tesirinin olması düşüncesince aylara gerekseme mevcut ve savaşım halen zorlu. 6 hafta aradan sonradan Rt endeksi (virüs çıkma katsayısı) baştan 1'in hesabına çıktı. İkinci dalavere katiyen kusursuz yerine bitmez. Şimdi baştan birlikte hareketlenme var, anlaşılan üçüncü doruk noktası da gelecek."

Yakınlarını aşılayan afiyet personelleri görevden alındı

Ülkenin kuzeyindeki Modena kentinde, "gün böylece arta artan 11 düze aşıyı yakınlarına yaptıkları" nedeni öne sürülerek esbak haklarında tetkik başlatılan 2 hekim ve 1 gönüllü, görevden uzaklaştırıldı.

Baggiovara Hastanesindeki aşı merkezinde 5 Ocak Salı haset yaşanmış olan ve toplumsal medyaya da yansıyan hadise, ülkede ağız dalaşı konusu olmuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1