JAPONYA’DA HALKIN YÜZDELİK 80’İ OLİMPİYATLARIN İPTALİ YADA ERTELENMESİNİ İSTİYOR

Japonya’da planlı ankete mucibince halkın kestirmece yüzdelik 80’i, temmuzda yapılması planlanan Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'nın silme edilmesi yada baştan programlanması icap ettiğini düşünüyor.

JAPONYA’DA HALKIN YÜZDELİK 80’İ OLİMPİYATLARIN İPTALİ YADA ERTELENMESİNİ İSTİYOR
Tokyo

Kyodo ajansı hafta sonu, değme seçme 700’den çok müntehip yaşını doldurmuş ad ve 1200’den çok hareketli düzen malikine telefon üstünden anket düzenledi.

Binden çok katılımcı, toy yüz koronavirüs (Kovid-19) salgınının sosyo-ekonomik sonuçları, hükümete halkoyu desteği ve Tokyo Olimpiyatları'na bağlı soruları yanıtladı.

Temmuz böylecene Tokyo'da düzenlenmesi planlanan turnuvaya bağlı soruya iştirakçilerin yüzdelik 35,3’ü "iptal edilmeli", yüzdelik 44,8’i ise "yeniden ertelenmeli" cevabı verdi.

Ankete göre, hükümetin Kovid-19 tedbirlerinden mutlu olmayanların payı yüzdelik 68,3 olurken, salgınla mücadelenin tam ölçüde yapıldığı görüşünü belirtenler yüzdelik 24,9'da kaldı.

Yüzde 79,2'lik endam Tokyo ve etrafında duyuru edilen yılgı halin (OHAL) ilanında geç kalındığını, yüzdelik 78'lik endam ise OHAL kapsamının genişletilmesi icap ettiğini savundu.

Yaklaşık birlikte ay sürecek OHAL dönemini tam görenlerin payı yüzdelik 39,8’ken, sürenin endamsız bulunduğunun düşünenlerin oranıysa yüzdelik 46,6 adına çıktı.

Suga'nın halkoyu desteği eriyor

Eylül 2020'de göreve mevrut Başbakan Suga Yoşihide’ye halkoyu desteği, aralıkta planlı ankete mucibince yüzdelik 9 düşüşle, yüzdelik 41,3 adına gerçekleşti.

Suga'nın “beğenilmeme oranı” ise yüzdelik 42,8’de kaldı. “Beğenilmeme” nedenleri ortada önceki tam yüzdelik 41,2 ile “salgınla mücadelede önderlik eksikliği” gösterildi.

Seçildiği eylülde yüzdelik 66 iken, ekimde yüzdelik 60'a sakıt Suga'nın halkoyu desteği, kasımda yüzdelik 63'e çıksa da ara başlangıcında yüzdelik 50 seviyesinde gerçekleşmişti.

Japonya'da düzgülü seçimlerin, Temsilciler Meclisi milletvekillerinin 4 salname fariza sürelerinin sona ereceği ekimde düzenlenmesi planlanıyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 07:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1