JAPONYA İLE BREZİLYA, AMAZONLARDAKİ BİYOÇEŞİTLİLİĞİ KORUYACAK UYUŞMA MUHTIRASI İMZALADI

Japonya ile Brezilya ortada Amazon ormanlarındaki biyoçeşitliliğin korunmasını havi anlaşma muhtırası imzalandı.

JAPONYA İLE BREZİLYA, AMAZONLARDAKİ BİYOÇEŞİTLİLİĞİ KORUYACAK UYUŞMA MUHTIRASI İMZALADI
Tokyo

Dış görüşme turu kapsamında Brezilya'ya giden Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu, mevkidaşı Ernesto Henrique Fraga Araujo ile görüştü.

Çevre himaye ve sayısal ekonomiye müteveccih iş birliğinin eş güdümlü edilmesi vurgusunun yapıldığı görüşmede, Amazon ormanlarındaki biyoçeşitliliğin korunmasını havi uyuşma muhtırası imzalandı.

Motegi, Brezilya Devlet Başkanı Jair Messias Bolsonaro çeşidinden da benimseme edildi. Görüşmede dü dünya ortada aykırı ticari yatırımların güçlendirilmesi ele alındı.

Kyodo ajansına göre, toplantıda Brezilya genelinde çalışkanlık yayınlayan Japon kuruluşların envestisman çevrelerinin geliştirilmesi ve fırsatların artırılmasına müteveccih mutabakata varıldı.

Motegi, acemi sima koronavirüs (Kovid-19) salgını hasebiyle temmuza ertelenen Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlarına müteveccih Bolsonaro'nun desteğini aldı.

Kıtada sırası ile Meksika, Uruguay, Arjantin ve Paraguay'ı görüşme fail Japon Dışişleri Bakanı'nın, Afrika'da Senegal ve Kenya'ya gitmesi bekleniyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1