KAMERUN SAVUNMA BAKANLIĞI, ASKERLERİN SİVİLLERİ ÖLDÜRMÜŞ OLDUĞU İDDİASINI YALANLADI

Kamerun Savunma Bakanlığı, Afrika İnsan Hakları ve Demokrasi Merkezinin (CHRDA), Kamerunlu askerlerin düzenlemiş olduğu operasyonda 8 sivilin hayatını yitirdiğine müteveccih iddiasını benimseme etmedi.

KAMERUN SAVUNMA BAKANLIĞI, ASKERLERİN SİVİLLERİ ÖLDÜRMÜŞ OLDUĞU İDDİASINI YALANLADI
Yaunde

Savunma Bakanlığının mukayyet açıklamasında, Anglofon (İngilizce konuşulan) Kuzey Batı bölgesinin Maotu nahiyesinde hafta sonu harekât düzenlenmiş olduğu ve orada mevcut silahlı şahısların ilerleyiş halindeki askeri konvoya acı açmış olduğu belirtildi.

Açıklamada, askerlerin silahlı şahıslara yanıt vermesiyle arbede çıktığı, saldırganlardan bazılarının görüngü durumunda öldüğü, bazılarının da kaçtığı anlatım edildi.

Kamerunlu yetkililer, olayın aydınlatılması neredeyse anket açıldığını duyurdu.

CHRDA, orduya ilişkin düzenlilik güçlerinin Maotu'da harekât düzenlediğini ve minimum 8 sivilin yaşamını kaybettiğini kanıt etmişti. Yaşanan olayların birtakım ışık ve sahneler tarafından öğrenildiğini ati devam eden CHRDA, sivilleri amaç düzlük saldırıyı kınayarak anket açılmasını istem etmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) ve nice sivil polis polis maşer kuruluşu, Şubat 2020'de Kamerun ordusunun Anglofon bölgesindeki Ngarbuh nahiyesine harekât düzenlediğini ve 20'ye DOĞRU sivilin yaşamını kaybettiğini açıklamıştı. Ordu önce özellikle bu açıklamaları yalanlamış fakat müşterek müddet sonradan bildirme etmişti. Operasyonu düzenleyen askerler de tutuklanmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1