KATAR'DAN SUUDİ ARABİSTAN'IN TÜRKİYE VE İRAN İLE İLİŞKİLERİ DÜŞÜNCESİNCE ARABULUCULUK MESAJI

Katar Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele ve Arabuluculuk hususi Temsilcisi Mutlak el-Kahtani, Suudi Arabistan'ın Türkiye yahut İran ile ilişkilerinde arabuluculuk hazırlamaya müheyya olduklarını vurguladı.

KATAR'DAN SUUDİ ARABİSTAN'IN TÜRKİYE VE İRAN İLE İLİŞKİLERİ DÜŞÜNCESİNCE ARABULUCULUK MESAJI
Doha

Katar Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani'nin "Türkiye ile gayrı semt devletleri ortada Katar'ın ortak güreşçi köprüsü vazifesini üstlenmekten sevinme duyacağı" yönündeki açıklamaları sonrasında, ülkesinin Suudi Arabistan'ın Türkiye ve İran ile ilişkilerinde gerilimi dökmek düşüncesince arabuluculuk hazırlamaya amade bulunduğunu açıkladı.

Katar Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele ve Arabuluculuk hususi Temsilcisi Mutlak el-Kahtani, Doha Lisansüstü Araştırmalar Enstitüsünde icra ettiği konuşmada, Suudi Arabistan'ın Türkiye veya İran ile ilişkilerinde arabuluculuk hazırlamaya amade olduklarını vurguladı.

Kahtani, Katar'ın Suudi Arabistan - Türkiye yahut Suudi Arabistan - İran arasındaki gerilimleri tahfif ve arabuluculuk yapması mevzusundaki ortak soruya şu cevabı verdi:

"Bu durum, arsıulusal ilişkilerde asliye ortak umde bulunan isteme ilkesine dayanmaktadır. İki ülke, Katar'a arabuluculuk rolünü makul görürse bu mümkündür." dedi.

Kahtani, "Suudi Arabistan, Türkiye ve İran kabil bölgenin ehemmiyetli ve şişman devletleri ortada dostça ilişkilerin olması her insanın çıkarınadır." halinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Türkiye'nin ilişkilerinde "köprü görevi üstlenmek" istediklerini dile getirmişti

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Körfez krizini sonlandıran 41. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi sonra 8 Ocak'ta Katar merkezli Al Jazeera kanalına izah yaparak, Türkiye düşüncesince "stratejik müttefikimiz" ifadesinin peşi sıra Türkiye ile gayrı semt devletleri ortada güreşçi köprüsü kurmaktan sevinme duyacaklarını tabir etmişti.

Türkiye'nin semt ülkeleriyle bulunan ilişkilerine yardım gerçekleştirmek istediklerini tamlayan Al Sani, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Türkiye ve gayrı birtakımı devletlerin düet anlaşmazlıkları oluyorsa bunların Katar ile ilişkilendirilmemesi gerekir. Türkiye ile gayrı semt devletleri ortada Katar'ın ortak güreşçi köprüsü vazifesini görmesi istenirse bundan sevinme duyarız, Katar filhakika gelişigüzel mevzuda bu görevi üstleniyor."

Körfez krizini sonlandıran 41. KİK Zirvesi

Körfez krizini sonlandıran 41. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi, 5 Ocak'ta Suudi Arabistan'ın El-Ula kentinde gerçekleştirildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud, zirvenin peşi sıra düzenlemiş olduğu matbuat toplantısında, 41. KİK Zirvesi'nde, Katar'a engelleyim uygulayıcı devletlerin Doha ile diplomatik ilişkilerini baştan kuruluş ettiğini ve ambargonun kaldırıldığını açıkladı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017'de "terör gruplarını desteklediği" suçlamasıyla Katar ile tamamı diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye iktisadi engelleyim uygulamaya başlamıştı.

Katar, bahis konusu devletlerin tamamı suçlamalarını reddederken bu gidiş Körfez branşında krize kez açmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 01:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1