KAZAKİSTAN'DA KASA DEPAR BELGESİ ANKETİNE MUCİBİNCE KUVVET PARTİSİ NUR OTAN ÖNDE

Parlamento milletvekilleri seçiminin yapıldığı Kazakistan'da, kasa depar belgesi anketlerinde iktidardaki Nur Otan Partisi evvel tam toprak aldı.

KAZAKİSTAN'DA KASA DEPAR BELGESİ ANKETİNE MUCİBİNCE KUVVET PARTİSİ NUR OTAN ÖNDE
Nur Sultan

Kazakistan'da seçime bağlı kasa başı anketlerinin neticeleri açıklandı.

Demokrasi Enstitüsünce 263'ü kentte ve 237'si köyde iktisap etmek gibi toplamda 500 sandıkta meydana getirilen ankete göre, iktidardaki Nur Otan Partisi yüzdelik 72,1 ile evvel tam arazi alırken, Ak Yol Demokratik Partisi yüzdelik 10,27 ile ikinci ve Kazakistan Halk Partisi yüzdelik 9,54 ile üçüncü oldu.

Auıl (Köy) Halk-Demokratik Partisi yüzdelik 4,93 ile Adal (Dürüst) Partisi yüzdelik 3,25 ile akıbet sıralarda arazi aldı.

Söz konusu ankete 20 bin müntehip katıldı.

Ülkedeki Kamuoyu Fikri Araştırma Enstitüsünce meydana getirilen gayrı ortak kasa depar belgesi anketine göre, Nur Otan Partisi yüzdelik 71,97 ile ortak numara olurken, Ak Yol Demokratik Partisi yüzdelik 10,18 ile ikinci ve Kazakistan Halk Partisi yüzdelik 9,03 ile üçüncü oldu.

Bu ankette de Auıl (Köy) Halk-Demokratik Partisi yüzdelik 5,75, Adal (Dürüst) Partisi ise yüzdelik 3,07 ile gerilerde kaldı.

Nursultan Nazarbayev, Nur Otan Partisi seçim karargahını görüşme etti

Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, kasa depar belgesi anketi neticelerinden sonraları başkentteki Nur Otan Partisi seçim karargahını görüşme etti.

Nazarbayev, 19 Mart 2019'da Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etmesine karşın iktidardaki Nur Otan Partisi Genel Başkanlığı vazifesini sürdürüyor.

Kazakistan Merkez Seçim Komisyonu, yasama kurulu milletvekilleri seçiminde, domestik saatle 22.00 bakımından katılma oranının yüzdelik 63,3 bulunduğunu açıklamıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 23:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1