KAZAKİSTAN'DA YASAMA KURULU SEÇİMİNE KATILMA PAYI YÜZDELİK 63,3 OLDU

Kazakistan Merkez Seçim Komisyonu, yasama kurulu milletvekilleri seçiminde domestik saatle 22.00 bakımından iştirak oranının yüzdelik 63,3 bulunduğunu bildirdi.

KAZAKİSTAN'DA YASAMA KURULU SEÇİMİNE KATILMA PAYI YÜZDELİK 63,3 OLDU
Nur Sultan

Kazakistan Merkez Seçim Komisyonu, domestik saatle 20.00'de sona eren, parlamentonun ast kanadı bulunan Meclis milletvekilleri seçiminde, paydaşlık oranına bağlı detayları paylaştı.

Buna göre, kestirmece 12 milyon seçmenin bulunmuş yer aldığı ülkede, seçime paydaşlık oranı, yüzdelik 63,3 namına gerçekleşti.

Seçimde en baş döndürücü oy kullanan 3 eyalet arasında, yüzdelik 75,5 ile Kuzey Kazakistan eyaleti, yüzdelik 73,9 ile Kızılorda eyaleti ve yüzdelik 73,5 ile Almatı eyaleti arazi aldı.

Başkent Nur Sultan (yüzde 45,1) ve ülkenin en neşeli kenti Almatı'da (yüzde 30,3) gerçekleşen bağan paydaşlık payı dikkati çekti.

Ülke genelinde kurulan 10 bin 60 sandıkta oy sayımı yapılırken, diyar dışındaki temsilciliklerde kurulan birtakımı sandıklarda ise oy istimal işlemleri bitmeme ediyor.

En akıbet 2016'da meydana getirilen yasama kurulu seçiminin sonuncu sonuçlarına göre, paydaşlık payı yüze 77,12 namına gerçekleşmişti.

Protesto gösterisi yapılmış oldu

Ülkenin emektar başkenti Almatı'da, maada resmi "Demokratik Partisi" ile "Oyan Qazaqstan" hareketinin üyelerince gıcırtı gösterisi yapıldı.

Bazı çav kaynaklarındaki bilgilerde, gıcırtı esnasında 70'e benzeyen göstericinin manşet kabilinden çevrildiği ve Demokratik Partisi önderi Janbolat Mamay ile Oyan Qazaqstan hareketi üyesi Asem Japişeva'nın gözaltına alındıkları bildirildi.

Konuya bağlı izah özne İçişleri Bakan Yardımcısı Arıstangali Zapparov, bahis konusu vatandaşlara domestik güvenlik makamlarınca eylemlerin gayrikanuni yer aldığı dair defaatle ikaz yapıldığını ve bazılarının, ifadeleri katılması düşüncesince karakola götürüldüğünü fakat sonra başıboş bırakıldıklarını söyledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 20:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1