KIRGIZİSTAN'DA BÜYÜKLÜK BAŞKANLIĞI YARIŞININ GALİBİ 'SADIR CAPAROV'

Hayatının 3,5 yılını hapiste geçiren, bu devir içinde annesini, babasını ve oğlunu kaybeden 52 yaşındaki Caparov, özgürlüğüne kavuşturulmasının 97. gününde Kırgızistan Cumhurbaşkanı seçilerek ülkeyi 6 sene düzen hakkını elde etti.

KIRGIZİSTAN'DA BÜYÜKLÜK BAŞKANLIĞI YARIŞININ GALİBİ 'SADIR CAPAROV'
Bişkek

Kırgızistan’da 4 Ekim 2020’de meydana getirilen yasama kurulu intihap sonuçlarının iptalini arzu kılmak düşüncesince meydanlara nazil aykırılık taraftarlarının 5 Ekim’de düzenledikleri tanıtım gösterisi esnasında cezaevinden çıkarılarak bire müşterek güneş başvekillik koltuğuna oturtulan emektar Milliyetçi Ata Yurt Partisi Milletvekili Sadır Caparov, yüzdelik 79,18 oyla Kırgızistan Cumhuriyeti’nin 6. Cumhurbaşkanı oldu.

Ömrünün 3,5 yılını hapiste geçiren, bu devir ortamında annesini, babasını ve oğlunu kaybeden 52 yaşındaki Caparov, özgürlüğüne kavuşturulmasının 97. gününde Kırgızistan Cumhurbaşkanı seçilerek ülkeyi 6 sene düzen hakkını elde etti.

Caparov, cumhurbaşkanlığı seçiminin evveli turunda en baş döndürücü oyu alarak seçilen evveli ad namına diyar geçmişine geçti.

Caparov’a iktidarı bırakan evveli Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, diyar tarihinde evveli kere cumhurbaşkanlığı vazifesini barışçıl ve problemsiz biçimde devralan müşterek siyasetçi namına ülkenin kronikleşmiş problemlerinden ırak durdu.

Ceenbekov, halkın sorunlarıyla yakından alakadar edinmek namına zamanını kendisini iktidara haiz emektar fasile dostu ve ülkenin 4. Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile savaş etmeye harcadı.

Ceenbekov iktidarında, evine müteveccih dü güneş devam eden manşet operasyonu kararında gözaltına alınarak cezaevine konulmuş bulunan Atambayev'in baş döndürücü sayıda suçtan muhakeme süreci ise bitmeme ediyor.

İktidarı süresince Ceenbekov, tek intihap vaadini namına getiremedi ve hassaten hükümetinin toy kimse koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede, hassaten kaymakamlık sahası edinmek kadar sağlık, terbiye ve tutum dalında oluşan problemlerin aldığı kadar üstesinden gelemedi.

Yaklaşık 3 senedir "gümrüklerdeki yolsuzluk" iddialarını gündeminden düşürmeyen domestik medyanın "iktidara savaş et" çağrıları ilişkin Ceenbekov, "delil gösterin" cevabını verdi ve böylelikle iktidardaki usulsüzlük problemlerine cezaevi yumması halkla arasını müşterek güzel açtı.

Kırgızistan’da Kovid-19, gümrüklerdeki usulsüzlük iddiaları ve yoğun politik ayrışmaların gölgesinde 4 Ekim’de meydana getirilen saylav seçimlerinin arkası sıra anons edilen intihap sonuçları, halkın sabrını taşıran akıbet sekte oldu.

Sokaklardaki kaos, mahkûm Caparov’un cezaevinden çıkmasına illet oldu

Ülkedeki süreğen sorunlara illet bulunduğu memul emektar milletvekillerinin baştan seçildiğini gören aykırı tümen taraftarları, 5 Ekim’de hükûmet merkezi Bişkek’teki Ata-Too Meydanı'nda müşterek araya gelmiş şekilde sokakların karışmasına illet oldu.

Merkez Seçim Komisyonundan intihap sonuçlarının iptalini arzu göstericilerin sayısının çabucak artarak çoğalması ve gıcırtı gösterinin kontrolden çıkması ilişkin göstericilerin müşterek bölümü, Cumhurbaşkanlığı İdaresinin de toprak almış bulunduğu yasama kurulu binasına yürüdü.

Parti yöneticilerinin hepsi uğraşlarına karşın durdurulamayan kalabalık, üç ana yol ve görünürde 6,5 vakit devam eden taşlı, doğal kavara yağı lambası yağı ve nağme bombalı mücadele, polisin sahası boşaltması ve yasama kurulu binasının karışma edilmesi ile akıbet buldu.

Göstericilerin müşterek bölümünün talebi ilişkin Atambayev'in iktidarı çağında "valiyi denyo kabul kılmak ve gösteriler düzenlemek" suçundan 11 sene 6 ay hapse mahkum edilen Caparov, kalmış bulunduğu hapishaneden çıkarıldı.

Ala-Too Meydanı'nda "Cumhurbaşkanımız" sloganlarıyla karşılanan Caparov, bire müşterek güneş başvekillik koltuğuna oturtuldu ve parlamentodan Caparov'un Başbakanlığını onaylaması arzu edildi.

Başbakanlık binasını 5 güneş süresince kuşatmada markajcı Caparov destekçilerinin talebi ilişkin Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Meclisin dayanaklık kılmak verdiği Caparov'un hükümet yapısı ve programının onaylanmasını öngören kararnameyi imzaladı.

Başbakan Caparov ve taraftarlarının istifasını arzu etmiş bulunduğu Ceenbekov, 15 Ekim 2020'de görevinden istifa ika sonucu aldığını açıklayarak kendisi düşüncesince gelişigüzel şeyden ilkin Kırgızistan'da barış, ülkenin bütünlüğü, halkın donanması ve toplumdaki huzurun ehemmiyetli bulunduğunu vurguladı.

Caparov, yolsuzlukla savaş ve ülkeyi kalkındırmayı vadediyor

Kırgızistan Beden Eğitimi ve Spor Enstitüsü ile Kırgızistan-Rusya Slovyan Üniversitesi (KRSÜ) Hukuk Fakültesinde terbiye meydan Caparov, siyasete 2005'te saylav namına girdi.

Memleketi Issık Göl sahasından dü fasıl saylav seçilen Caparov, siyasette, Issık Göl bölgesinde Kanadalıların işlettiği Kumtor kalburüstü madeninin kamulaştırılmasını savunmasıyla tanındı.

Caparov, ülkenin ikinci Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in başdanışmanlığını ve onun iktidarında Kırgızistan Yolsuzluğu Önleme Ajansı Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in iktidarı döneminde, "bir gıcırtı gösterisi esnasında valinin denyo alınmasını düzenli ettiği" suçlamasıyla kısaca 3,5 sene cezaevi yatan Caparov, bu tam annesini, babasını ve oğlunu kaybetti.

Seçim kampanya çağında Kumtor kalburüstü madeninin kamulaştırılmasından vazgeçen Caparov'un vaatleri ortada çelimli talih başkanlığı idare sistemi, yolsuzlukla savaş ve çelimsiz müddette ülkeyi kalkındırma projeleri bulunuyor.

Ayrıca hazırlanan talih başkanlığı idare sistemini öngören Anayasa taslağının referandumdan geçmesi yerinde Caparov, ülkede talih organlarından matematik sorabilecek ve kararları "tavsiye" ayrıcalığı taşıyacak "Kurultay" anlı şanlı müşterek organın kurulması icap ettiğini savunuyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1