KKTC BAŞBAKANI SANER ER SEÇME ÖNERİSİNDE BULUNDU

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda Meclis Başkanlığı düşüncesince meydana getirilen ikinci dolaşma oylamada da son alınamaması dair er intihap önerdi.

KKTC BAŞBAKANI SANER ER SEÇME ÖNERİSİNDE BULUNDU
Lefkoşa

KKTC'de Cumhuriyet Meclis Başkanlığı seçiminin ikinci turu 48 milletvekilinin katılımıyla yapıldı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda planlı oylamada, Ulusal Birlik Partisinin (UBP) talibi Milletvekili Resmiye Eroğlu Canaltay 19 kabule için 27 ret ve 2 bikarar oyla mukteza çoğunluğu sağlayamadı.

Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, riyaset seçiminin ertelediğini açıkladı.

Daha sonradan kürsüye mevrut Başbakan ve UBP Genel Başkanı Saner, muhalefete er intihap zamanı belirlenmesi önerisinde bulundu.

Cumhuriyet Meclisinde 4 Ocak 2021'de meydana getirilen Meclis Başkanlığı seçiminde UBP, Milletvekili Canaltay'ı yavuklu göstermişti. Seçimde 47 mebus oy kullanırken, 13 kabul, 26 ret, 3 bikarar ve 5 temelsiz oy ile Canaltay'ın adaylığı reddedilmişti.

KKTC'te Saner'in başlangıcında bulunduğu UBP-Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ortak yönetim hükümetinin protokolü 8 Aralık'ta imzalanırken, dünkü Bakanlar Kurulu sıralaması 9 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Tatar çeşidinden onaylanmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1