KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR BM'YE DÜ DEVLETLİ HAL DÜŞÜNCESİNCE İSTİKRAR MESAJI VERECEK

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ferda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs düşüncesince görevlendirdiği hususi danışmanı Jane Holl Lute'u ikrar edecek.

KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR BM'YE DÜ DEVLETLİ HAL DÜŞÜNCESİNCE İSTİKRAR MESAJI VERECEK
Lefkoşa

AA muhabirinin Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinmiş olduğu bilgiye göre, Tatar'ın, Lute'a, Kıbrıs'ta başlayabilecek muhtemel mütalaa süreci öncesinde Türk tarafının duruşuyla ait kupkuru ve azimli mesajlar vermesi bekleniyor.

Tatar, Lute'a, 52 senedir mütalaa edilen Kıbrıs meselesinde Rum kesiminin uzlaşmaz tavrı yüzünden kalımlı birlikte neticeye ulaşılamadığını anlatacak.

Görüşmede, Kıbrıs'ta etraf arasındaki dengenin yeninden kuruluş edilmesi düşüncesince hâkim muadele temelinde ve dü tarafın/devletin denktaş statüsü sağlanamadan ne Ada'da ne de alanda muvazene sağlamanın belkili olabileceği aktarılacak.

Kıbrıs meselesinin, tarafların hâkim eşitliği ilkesinde, fiili dü devletin arsıulusal hâkim statülerinin sağlandığı zeminde çözülmesinin, Kıbrıs'a ve alana muvazene ve inanma getireceği anlatım edilecek.

Kıbrıs'taki çözümsüzlüğün, Ada'nın yanında bölgenin asayiş ve istikrarına da ağırbaşlı birlikte negatif el yaptığı, Rum tarafının bu tutumunun, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbür kaynakları dair yapılabilecek iş birliğinin de önüne geçmiş olduğu vurgulanacak.

Ada'da rastgele birlikte tarafın diğerine alın üstünlüğe erbap olması halinde, alanda muvazene ve itimatı sağlamanın belkili olmayacağı anlatım edilecek. Rum tarafının üstünlüğüne mebni birlikte uzlaşının ne Kıbrıs'a ne de alana hayat getireceğinin fiili kendisine görüldüğüne de ilgi çekilecek.

Görüşmeler Crans Montana'da kalmış olduğu yerden başlamayacak

Öte yandan, Kıbrıs müzakerelerinin 2017'de Crans Montana'da kalmış olduğu yerden bitmeme edemeyeceği ve Türk tarafının baştan federasyonu görüşmesi üzere birlikte durumun bahis konusu olmadığının da altı çizilecek.

Görüşmede, müzakerelerin fakat hâkim muadele temelinde ve arsıulusal statüde denktaş dü devletin onama edilmiş olduğu zeminde başlayabileceği, bunun haricinde tek müzakerenin manası kalmayacağı ve hakeza birlikte sürecin de başlamayacağı kararlılıkla anlatılacak.

Kıbrıs meselesinde Kıbrıs Türk tarafının savunacağı bu acemi politikanın, Türkiye ile koordineli geliştirildiği ve Türkiye ile KKTC'nin bire birlikte çizgide bu mücadeleyi götüreceği de kararlılıkla anlatım edilecek.

Türk tarafının, Kıbrıs'a ve bölgeye, barış, istikrar, hayat ve teşrikimesai getirmesi öngörülen bu yararlı vizyonu, DOĞRU sürede BM öncülüğüne güvenceci ülkelerin de katılacağı, 5+1 formatında Kıbrıs mevzulu birlikte diğer resmi konuşma da dahil, topu topu arsıulusal görüşmelerde kararlılıkla gündeme getirilecek.

Kıbrıs'ta kalımlı barışın, birlikte tarafın hakimiyetçi davranışları ve politik dengesizliğin bitmeme etmesiyle belkili olamayacağı da anlatılacak.

Cumhurbaşkanı Tatar, Lute'u erte sayaç 14.30'da makamında onama edecek. Bugün Ada'ya doğacak Lute, erte sabahleyin önceki Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) önderi Nikos Anastasiadis ile görüşecek.

Lute, görüşmelerde, Kıbrıs'la ait diğer resmi 5+1 derinti örgütlü etmeye müteveccih icraat yapacak.

Geçen sene ara kocaoğlan başlangıcında Ada'ya mevrut Lute, Tatar ve Anastasiadis ile değişik görüşmüş, henüz sonradan Atina ve Ankara'ya giderek, 5+1 derinti düşüncesince döşeme yaratmaya müteveccih temaslarda bulunmuştu.

Tatar'dan Guterres'e çağrı

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Tatar, 6 Ocak'ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e gönderilmiş olduğu mektupta, Kıbrıs'ta dü yan ortada birlikte kuma döşeme olup olmadığını belirleme kılmak neredeyse yapılacak gayriresmi ve 5+BM formatında birlikte toplantıyı desteklediklerini belirtmişti.

Tatar, "Adil, realist ve sürdürülebilir birlikte uzlaşma için, Kıbrıs'ta ve sahamızda buyruk devam eden acemi şerait ışığında, dü yan arasında, denktaş arsıulusal statüye erbap dü hâkim devlete mebni birlikte teşrikimesai birlikteliği kurulmasını amaçlıyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

BM Genel Sekreteri'ni, Ada'da hâkim muadele ve dü devlete mebni teşrikimesai formülüne belirgin fikirlilikle yaklaşmaya ve Kıbrıs Rum yönünü da bire birlikte davranış süresince olması düşüncesince inandırma ika dair desteğe çağırma fail Tatar, "Kıbrıs sorununu mütalaa eliyle bozma çabalarında birlikte dönüm noktasındayız. Sorunu sonuncu birlikte çözüme sarmak düşüncesince bu fırsatı değerlendirerek maksimum çabayı göstermede ait her insanın mesuliyeti var." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1