KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR'DAN RUM KESİMİ'NE ÇAĞRI: BU AKIBET ŞANSTIR

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs düşüncesince görevlendirdiği muvakkat hususi Danışmanı Jane Holl’u kabulünde icra ettiği açıklamada, “Artık evren Kıbrıs’taki gerçekleri görmeye başladı. Bu sonuç şanstır. Virajı güzel

KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR'DAN RUM KESİMİ'NE ÇAĞRI: BU AKIBET ŞANSTIR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs düşüncesince görevlendirdiği muvakkat hususi Danışmanı Jane Holl Lute kabulünün arkası sıra basının karşısına geçerek, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne müzakerelere bağlı açık mesajlar verdi. Tatar, Şubat sonu yahut Mart başlangıcında ‘5+1’ toplantısına gidilebileceğini belirterek; “Artık hâkim akreditasyon temelinde, taraf yana yaşayabilen dü devletli esas çerçevesinde ortak barışma arayışındayız” dedi. KKTC önderi Tatar, Lute’la görüşmesinin aşırı güzel geçtiğini, Kıbrıs Türk topluluğunun görüşlerini ve duruşunu aktardıklarını, başkaca 50 senedir federasyon zemininde devam eden görüşmelerin steril kaldığını ve denktaş buyuru temelinde dü devletli ortak çözüme idrak arayışında olduklarını aktardıklarını belirtti.

“5+1 KABUL EDİLİRSE RESMİ GÖRÜŞMELERE DEVAM EDİLİR”

Tatar, görüşmede, savundukları argümanların bundan böyle benimseme görmeye başladığını hissettiğini belirterek, New York’ta yapılması mümkün 5 + 1 toplantıda bu görüşleri yineleyeceklerini ve bunların benimseme görmesi biçiminde resmi görüşmelere bitmeme edebileceklerini aktardı. 50 yıldan buyana bu noktaya gelinmediğini kail Tatar, “Bu biçimde ortak semere alınır mı alınmaz mı onu bilemeyiz, ancak federasyonda dayamak bundan böyle devir kaybıdır… Hem Kıbrıs’ın gerçeklerine, hem bölgedeki gelişmelere, bununla beraber şimdi ilk Crans Montana’da yaşananlara baktığımızda görüyoruz” diyerek konuştu. Genel Sekreter Guterres’in Crans Montana’yı muammer biri adına sürecin nereye gittiğini gördüğünü ve bildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, arabuluculuk vazifesini ve süreci sabırla gelişigüzel ayrıntı üstünde fiilen yürüteç Lute’a teşekkürname etti.

ARTIK DÜNYA KIBRIS’TAKİ GERÇEKLERİ GÖRMEYE BAŞLADI”

Tatar, başka ortak soruya cevap da BM’nin “Biz arabuluculuk yapıyoruz, çözümü siz bulacaksınız” dediğini, bugünkü görüşmeden bahtiyar bulunduğunu ve bugün Kıbrıs Türk tarafının halini güzel anlayan ortak Lute gördüğünü kaydederek, bundan böyle dünyanın Kıbrıs’taki gerçekleri görmeye başladığını belirtti.

“İKİ EŞİT TARAFIN MÜZAKERE EDEBİLECEĞİ BİR POZİSYON SAĞLANMASI İÇİN UĞRAŞIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bundan böyle Kıbrıs’ta dünkü ortak anlayışın büyümekte olduğunu, erke kaynakları ve hidrokarbonlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kararlılığı, başkaca Kıbrıs Türk halkının millî çıkarları ve KKTC’nin şimdi dosdoğru ortak biçimde yürüyebilmesi mevzularına bakılarak, dü denktaş tarafın mütalaa edebilmesini sağlayacak ortak vaziyet sağlanması düşüncesince meşguliyet verdiklerini belirtti. Artık dü devletli hal modelinin konuşulması icap ettiğini hepsi dünyanın üste Rum tarafının da anladığına ayraç fail Tatar, New York ve Washington’da da bunun konuşulduğunu, 5+1 toplantının bu açıdan Türk tarafının iddialarını ve pozisyonunu anlatacağı ortak derinti olacağını söyledi.

ANKARA İLE FİKİRBİRLİĞİ VURGUSU

“Türkiye Kıbrıs’ın güvenceci ülkesidir” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, “sürekli adına Ankara ile temastayız ve düşünüm donanması içinde cereyan ediyoruz” dedi. Tatar Kıbrıs Rum Kesimi’ne seslenerek, “Bu semere şanstır. Bu dönemeci güzel dönebilirsek her insanın kazanacağı ortak barışma olur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1