KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR: DÜNYA BUNDAN SONRA KIBRIS'TAKİ GERÇEKLERİ HâLâ DOBRA GÖRMEYE BAŞLADI

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, "Dünya bundan sonra Kıbrıs'taki gerçekleri henüz güzel görmeye başladı. Ana yurt Türkiye ile kusursuz danışma ve uzlaşma içerisindeyiz. Bölgesel barış, muvazene ve çıkar düşüncesince beyin ve eseme kanalıyla bu işi olmak lazım." dedi.

KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR: DÜNYA BUNDAN SONRA KIBRIS'TAKİ GERÇEKLERİ HâLâ DOBRA GÖRMEYE BAŞLADI
Lefkoşa

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Kıbrıs düşüncesince görevlendirdiği hususi danışmanı Jane Holl Lute'u onama etti.

Görüşme sonrası açıklamalarda mevcut Tatar, velut müşterek güruh bulunduğunu kaydetti. Tatar, Kıbrıs'ta akıbet 50 yılda meydana gelen federal temeldeki görüşmelerin semere vermediğini belirterek, "Kıbrıs'ta bundan sonraları hükümran akreditasyon temelinde, taraf yana yaşayabilen dü devletli asliye esasında müşterek geçim arayışı bünyesinde olduğumuzu vurguladık. Lute da güvenceci devletler ve BM Genel Sekreteri ile icra ettiği istişareler neticesinde, (Kıbrıs'ta müşterek anlaşmaya) bundan sonraları müşterek döşeme olup olmadığının belirlenmesi düşüncesince gücük ay sonu yahut mart başında, her insana uyacak müşterek takvimde New York'ta güvenceci devletler de müdahale BM öncülüğünde Kıbrıs mevzulu 5+1 gayriresmi toplantıya gidilebileceğini, zamanı belirlemeye çalıştıklarını söyledi." dedi.

Kıbrıs Türk tarafının, bundan sonraları yapılacak görüşmelerde,Türkiye ile de istişarelerde bulunarak, hükümran akreditasyon temelinde, taraf yana canlı dü devletin araştırma edilebileceğini açık müşterek biçimde ortaya koyduğunu tamlayan Tatar, 5+1 formatındaki görüşmede da bu görüşü ortaya koyacaklarını ve onama görürse resmi görüşmelere bitmeme edeceklerini aktardıklarını kaydetti.

Tatar, 50 yıldan beri meydana getirilen görüşmelerde, tek devir bu noktaya gelinmediğini ve geçmiş defa bu noktaya gelindiğinin altını çizerek, BM'nin bu mevzuda çıkarlarını dinlediğini ve bunun arayışı bünyesinde bulunduğunu söyledi.

Kıbrıs'taki gerçeklerin dü devletli çözümü konuşmayı gerektirdiğini vurgulayan Tatar, hırçın hâlde mefhum alınamayacak bazı görüşmelere devir açmak yerinde kalınacağını, bunun da hiç kimseye müşterek nesne kazandırmayacağını dile getirdi.

Tatar, meydana getirilen icraat kararında toy müşterek anlayışın geliştiğini gördüklerini, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'in eskisi kabilinden olmadığını ve alanda değişimler yaşandığını tabir etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, "Biz bu süreci Türkiye ile bu arada yönetmekteyiz. Kıbrıs Türk tarafı yerine daima Ankara ile temastayız. Türkiye Dışişleri Bakanı (Mevlüt) Çavuşoğlu da senelerdir bu meselenin içerisindedir, o da Crans Montana'da dört başı mamur süreçleri yaşamıştır ve mevzuyu aşırı dobra bilmektedir." dedi.

Uluslararası camianın da Kıbrıs'ta toy müşterek anlayışın geliştiğini gördüğünü tabir fail Tatar, arsıulusal basında da Kıbrıs'ta müşterek geçim zemini düşüncesince bundan sonraları dü devletten bahsedilmesi icap ettiğinin toprak aldığını vurguladı.

"Dünya bundan sonraları Kıbrıs'taki gerçekleri henüz dobra görmeye başladı"

Cumhurbaşkanı Tatar, senelerdir BM parametrelerine göre, "Kıbrıs'ta behemehâl dü toplumlu, dü kesimli federasyon görüşülmelidir" kabilinden müşterek anlayışın bulunduğunun altını çizerek, "Artık 50 seneden sonraları bu parametrelerin gine gözden geçirilmesi icap ettiğini vurguluyoruz. Anladığım kadarıyla bu da onama görmektedir." diyerek konuştu.

Tatar, laflarına şu biçimde bitmeme etti:

"Bu görüşmeden çevre aşırı mutluyum. Karşı tarafta hakkıyla bizi ciddiye düzlük ve bizlerin ne dediğini müşterek güzel çözümleme ettikten sonraları buraya gelmiş şekilde görüşme karşılayıcı müşterek Lute vardı. Bu, bizim bu noktada müşterek şeyleri başardığımızın ifadesidir. Çok da ilkin bahsetmek akıllıcasına değil fakat evren bundan sonraları Kıbrıs'taki gerçekleri henüz dobra görmeye başladı. Elbette anne yurt Türkiye ile dört dörtlük danışma ve ahenk içerisindeyiz. Bölgesel barış, muvazene ve her insanın ekonomik çıkabilmesi düşüncesince beyin ve eseme eliyle bu işi olmak lazım. Türkiye ile yüzdelik 100 ahenk zarfında çalışmanın da şu anda meyvelerini almaya başladığımızı da görüyorum."

Tatar, cuma namazı haset KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde anabolizma edilen siyasal partileri de Lute ile meydana getirilen görüşmelerle ait bilgilendireceklerini söyledi.

Lute, Rum reis Anastasiadis ile de görüştü

Temaslarda mevcut olmak neredeyse geçmiş geceleyin ezanı Ada'ya mevrut Lute, bu sabahleyin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) önderi Nikos Anastasiadis ile de görüşmüştü.

Rum basınında toprak düzlük habere göre, görüşmeye bağlı izah karşılayıcı GKRY Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, Anastasiadis ile Lute'un, BM öncülüğünde gerçekleştirilmesi planlanan 5+1 gayriresmi konuşma dair yararlı müşterek görüşme gerçekleştirdiğini söylemişti.

Kusios, Anastasiadis'in Lute'a BM öncülüğündeki konferansa katılmaya apiko bulunduğunu aktardığını da tabir etmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1