KKTC'DE BAŞBAKAN SANER'İN 'ERKEN SEÇİM' ÇAĞRISINA CTP VE YDP'DEN MÜSPET YAN

KKTC Başbakanı ve UBP Genel Başkanı Ersan Saner'in er intihap çağrısına, anne muhalefetteki CTP ve ortak yönetim hükûmeti hükümeti ortağı YDP müspet cevap gelirken, Halkın Partisi (HP) uzlaşma hükümeti kurulması önerisinde bulundu.

KKTC'DE BAŞBAKAN SANER'İN 'ERKEN SEÇİM' ÇAĞRISINA CTP VE YDP'DEN MÜSPET YAN
Lefkoşa

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersan Saner'in er intihap çağrısına, anne muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve koalisyon hükûmeti hükûmeti hükümeti ortağı Yeniden Doğuş Partisinden (YDP) müspet cevap gelirken, Halkın Partisi (HP) uzlaşma hükümeti kurulması önerisinde bulundu.

CTP, Başbakan Saner'in er intihap tarihinin belirlenmesi önerisinin peşi sıra icra ettikleri istimara sonucunda, en geç april kocaoğlan içinde seçime gidilmesi görüşünü ortaya koydu.

CTP'den meydana getirilen yazılmış açıklamada, "Başbakan Ersan Saner, Meclis başkanlığı seçiminde yaşanmış bulunan krizin peşi sıra kürsüden meydana getirdiği konuşmada, muhalefete 'en çelimsiz sürede er intihap tarihinin belirlenmesi önerisi' yapmıştır. Bu açıklama, müşterek taraftan hükümetin halkın gereksinimlerine cevap veremeyecek müşterek yapıda bulunduğunun tespiti öteki taraftan da ülkenin intihap sathı mailine girdiğinin ilanı anlamına gelmektedir." ifadelerine arazi verildi.

Partinin mezun organlarının katılımıyla müşterek derinti yapıldığı tamlanan açıklamada, "CTP, halkımıza hakeza müşterek çağda hâlâ aşkın devir kaybettirilmeden, bütçe ve intihap hazırlıklarıyla ilgilendiren çalışmaların müşterek an evvela tamamlanması ve en geç april kocaoğlan içinde seçime gidilmesi gerektiği kanaatindedir." değerlendirmesi arazi aldı.

KKTC'de Saner'in başlangıcında bulunduğu UBP-Demokrat Parti (DP)-YDP koalisyon hükûmeti hükûmeti hükümetinin ortaklarından Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da çağrıya cevap verdi.

Arıklı, içtimai iletişim araçları hesabından meydana getirdiği açıklamada, hükümete girerken ekimde müşterek er intihap kayıt koştuklarını hatırlattı.

Gelinen noktada hükümet ortağı UBP'nin içinde bulunduğu durumun, şok halde menfaatlerini "erkenin de erkeni" müşterek seçime götürmekte olduğuna dikkati çekici Arıklı, "YDP er seçime en anık partidir. İçinde bulunduğumuz hükümet, evvela bütçeyi, sonradan intihap yasasını düzenleyerek mahsus april ortası er seçime gidecektir." ifadesini kullandı.

Özersay'dan "uzlaşı hükümeti" yanıtı

Halkın Partisi (HP) Milletvekili Kudret Özersay ise katılmış bulunduğu müşterek göstergeç programında, bulunan hükümetin bitmeme edememesi yerinde yapılacak en akilane şeyin "geniş tabanlı ve toplumda karşılığı bulunan müşterek uzlaşma hükümeti" ihdas kılmak bulunduğunu dile getirdi.

Özersay, "Geniş tabanlı müşterek uzlaşma hükümeti kurulursa müstelzim kanuni değişiklikler, minimum sevap ve bütçe konusu da halledilir, ilkah meselesi de netleşir, maşer az buçuk rahatlar, önünü görebilir. Onun ertesinde de seçime gidilir. Ülkenin yararına bulunan budur. Kararları verirken öğür içi kavgalar, şahsi çekişmeler değil, topluluğun yararına uyarınca akıntı geçirmek gerekir." niteleyerek konuştu.

Saner'den er intihap çağrısı

Başbakan Saner, 11 Ocak'ta Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda Meclis Başkanlığı düşüncesince meydana getirilen ikinci volta oylamada da son alınamaması üstüne er intihap önerisi yapmış, muhalefete de er intihap zamanı belirlenmesi çağrısında bulunmuştu.

4 Ocak'ta meydana getirilen Meclis Başkanlığı seçiminin geçmiş volta oylamasında UBP, saylav Resmiye Eroğlu Canaltay'ı namzet göstermiş, Canaltay'ın adaylığı reddedilmişti.

KKTC'de Saner'in başlangıcında bulunduğu UBP-DP-YDP koalisyon hükûmeti hükûmeti hükümetinin protokolü 8 Aralık 2020'de imzalanmış, dünkü Bakanlar Kurulu sıralaması 9 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kabilinden onaylanmıştı.

Cumhuriyet Meclisinde, UBP 20, CTP 12, HP 6, DP 3, Toplumcu Demokrasi Partisi 3 ve YDP 2 milletvekiliyle özümleme edilirken, 3 de özgür saylav bulunuyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1