KKTC'NİN KURUCU CUMHURBAŞKANI DENKTAŞ VEFATININ 9'UNCU SENESİNDE ANILDI

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Bu direnişe (Kıbrıs Türk halkının) önderlik fail Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ı ahiret yolculuğu yıl dönümünde ortak defa şimdi minnet, saygı, hırslı ve hasretle anıyoruz." dedi.

KKTC'NİN KURUCU CUMHURBAŞKANI DENKTAŞ VEFATININ 9'UNCU SENESİNDE ANILDI
Lefkoşa

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, vefatının 9'uncu senesinde Lefkoşa'daki kabri başlangıcında anıldı.

Anma törenine, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersan Saner, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bakanlar, milletvekilleri, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Denktaş'ın oğlu ve Demokrat Parti (DP) Milletvekili Serdar Denktaş ve Denktaş ailesinin üyeleri, büyüklenme ve firmaların temsilcileriyle aşırı sayıda yurttaş katıldı.

Protokol sırasına gereğince çelenk sunulmasıyla süregelen tören, hürmet duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla bitmeme etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, abide hususi defterini imzalamasının arkası sıra icra ettiği konuşmada, Denktaş'ın aşırı er yaşlarda ve Kıbrıs Türkü'nün en ışıksız günlerinde Dr. Fazıl Küçük'ün liderliğinde Kıbrıs Türk halkının mücadelesinde çalışan gösteriş kabul etmek düşüncesince Halkın Sesi gazetesinde yazılar yazmaya başladığını söyledi.

Kıbrıs Türklerinin 1960'ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin denk ve müessis ortağı olması ile Türkiye'nin Kıbrıs'ta çalışan ve fiili güvenceci olması düşüncesince imzalanan anlaşmalarda Denktaş'ın iri görevi bulunduğunu hatırlatan Tatar, bu mevzuda namına müteşekkir olduklarını belirtti.

Tatar, "1963 saldırılarına Türk uçaklarının buraya gelebilmesi, 1974'te Mehmetçiğin Ada'ya kadem basması o garantörlük hakkına bağlıydı. Bu garantörlüğün Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası'na konulmasında Denktaş'ın aşırı ehemmiyetli birlikte görevi vardı." dedi.

Tatar, şu şekilde bitmeme etti:

"Denktaş'ın 1983'te verdiği mücadeleyi, Annan Planı'ndaki duruşu ve söylemlerini biliyoruz. Bilahare müzakerelerde gönül rahatlığı yan (Rum) Kıbrıs Türk halkına ısrarla mezalim yaptı, Kıbrıs Adası'nın hepsi Rumlara aitmiş kabil acımazsızca meydana getirilen siyaset, engelleyim ve izolasyonlar bitmeme etti. Bu süreçte Kıbrıs Türk halkı direndi. Bu direnişe önderlik fail Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ı ahiret yolculuğu yıl dönümünde birlikte defa henüz minnet, saygı, hırslı ve hasretle anıyoruz."

Serdar Denktaş, Denktaşsız 9 senenin geçtiğini ve onun eksikliğinin değme güzeşte devir henüz birlikte tomar hissedildiğini vurguladı.

Denktaş, "Sadece kılıç evlatlarının değil, halkımızın da çetin yıllarda sığınabileceği o liman bundan sonra yok. Her koşulda gülerek bakmayı başaran gözleri, esin verici lafları ve zorluklara gönül rahatlığı yıkılmayan bilinciyle tek koşulda gelecekten umudumuzu kaybetmememizi sağlayıcı liderimiz, babamız, dedemiz..." sanarak konuştu.

Rauf Denktaş'ın ısrarla ve inatla Kıbrıs Türkü'nün etkili birlikte el olması, evren zarfında adalet etmiş olduğu bölgelere ulaşabilmesi düşüncesince meşguliyet verdiğini kaydeden Denktaş, bundan dolayı namına eklenmiş olan ve katılmayan her insanın saygısını kazandığını tabir etti.

Tören, konuşmaların arkası sıra akıbet buldu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1