KÖRFEZ'DE UZLAŞININ PEŞİ SIRA ÖNCE SUUDİ ARABİSTAN UÇAĞI KATAR'A ULAŞTI

İlişkilerin kesildiği Körfez krizinin başladığı 2017'den buyana geçmiş defa Suudi Arabistan Hava Yolları'na ilgilendiren uçak, Katar'ın başkenti Doha'daki Hamad Uluslararası Havalimanı'na ulaştı.

KÖRFEZ'DE UZLAŞININ PEŞİ SIRA ÖNCE SUUDİ ARABİSTAN UÇAĞI KATAR'A ULAŞTI
Doha

Katar Hava Yolları'nın Twitter hesabından meydana getirilen duyuruda, Suudi Arabistan uçağının fotoğrafı ile mevrut yolculara yayınlanan misafirperverliğe bağlı fotoğraflar paylaşıldı.

3 sene aradan sonraları geçmiş uçuşun Riyad'dan gerçekleştirildiği, henüz ahir günlerde Cidde ve Dammam'dan uçak seferlerinin başlamış olacağı belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn de bitirdikleri açıklamalarda, Katar Hava Yolları'na ilgili geçici uçaklarının iklim sahalarını kullandığını ve Doha ile uçak seferlerinin başlayacağını duyurmuştu.

Öte taraftan Katar Maliye Bakanı Ali Şerif el-İmadi, Mısır'ın başkenti Kahire'ye düzenlemiş olduğu biraz saatlik ziyarette, Nil kıyısında Katar'a ilgili birlikte otelin açım programına katılmıştı.

Körfez'de 3,5 sene sonraları uzlaşma

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017'de "terör gruplarını desteklediği" suçlamasıyla Katar ile kâffesi diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye iktisadi engelleyim uygulamaya başlamıştı. Katar, bahis konusu devletlerin kâffesi suçlamalarını reddederken bu gidiş Körfez alanında krize kere açmıştı.

Krizin sona erdirilmesi düşüncesince planlı gayretler bu senenin başlangıcında son vermişti.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, 4 Ocak'ta Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, kükremek ve iklim sınırlarının açılması düşüncesince anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud da 5 Ocak'ta El-Ula kentinde planlı 41. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi'nde Katar'a engelleyim uygulayıcı devletlerin Doha ile diplomatik ilişkilerini baştan kuruluş ettiğini ve ambargonun kaldırıldığını açıklamıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 02:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1