KUDÜS İSLAMİ VAKIFLAR İDARESİ, BURAK MEYDANI'NI YAHUDİLEŞTİRME PROJELERİ DAİR UYARIDA BULU

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, İsrail'in, nehiy altındaki Doğu Kudüs'te mevcut Mescid-i Aksa'nın güneybatısında toprak meydan Burak (Ağlama) Meydanı'nı Yahudileştirme projeleri dair uyarıda bulundu.

KUDÜS İSLAMİ VAKIFLAR İDARESİ, BURAK MEYDANI'NI YAHUDİLEŞTİRME PROJELERİ DAİR UYARIDA BULU
Gazze

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden meydana getirilen yazılmış açıklamada, "Burak Meydanı ve Meğaribe Kapısı civarlarındaki hafriyat çalışmalarını endişeyle izlem ediyoruz." ifadesi kullanıldı.

Burak Meydanı'nda ortak buldozer, şişman ortak kazaratar ve devasa makinelerin görüldüğü dökme açıklamada, bu çalışmaların Burak Meydanı'nı Yahudileştirme çabaları kapsamında bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın bulunan statüsünün korunmasını öngören Birleşmiş Milletler kararlarıyla çelişen bu planların reddedildiği vurgulandı.

İsrail, 1967'den buyana Burak (Ağlama) Duvarı'nda kontrolü elinde bulunduruyor. Yahudiler, duvarın, Hazreti Süleyman'ın Kudüs’te yaptırdığı Beyt-ül-Makdis'ten kaldığına inanıyor. Ürdün Vakıflar Bakanlığına ilişkin İslami Vakıflar İdaresi ise Batı Duvarı adına da isimlendirilen ve Burak Meydanı'nı da içerisine düzlük mekanı İslami vakıf sahası adına ikrar ediyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 20:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1