KUSHNER'İN TRUMP'IN ORTA DOĞU POLİTİKALARI KARŞI BİDEN KADROSUNU BİLGİLENDİRDİĞİ KANIT ED

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in, Joe Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’a, Trump yönetiminin Orta Doğu politikaları dair brifing verdiği tez edildi.

KUSHNER'İN TRUMP'IN ORTA DOĞU POLİTİKALARI KARŞI BİDEN KADROSUNU BİLGİLENDİRDİĞİ KANIT ED
New York

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in, 20 Ocak’ta riyaset vazifesini devralacak Joe Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’a, Trump yönetiminin Orta Doğu politikaları konusunda brifing verdiği kanıt edildi.

Axios çav portalında, ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman’ın İsrail Parlamentosundaki bağlı oturumdaki konuşmasında, Kushner’in, Abraham Anlaşması namına aşina sözde Orta Doğu barış planı ve İsrail’le ilişkileri normalleştiren Arap devletleri karşı Sullivan’ı bilgilendirdiğini dediği öne sürüldü.

Haberde, Friedman’ın Trump’ın danışmanlarının seçme Başkan Biden’ın bahis konusu sürece bitmeme etmesi ve İsrail ile normalleşmeye Suudi Arabistan kabilinden devletleri de isteklendirme etmesini umduklarını aktardığı kaydedildi.

Milletvekillerine, Biden’ın İsrail’in dostu bulunduğunu tamlayan Friedman’ın fakat Biden yönetiminin Batı Şeria, Filistin yönetimine yardımların sürdürülmesi ve Çin ile bulunan ilişkileri dolayısıyla İsrail'e bası yapabileceği uyarısında bulunmuş olduğu bildirildi.

Friedman’ın başkaca Biden’ın İran ile ABD ortada Trump yönetimince silme edilen çekirdeksel anlaşmayı şişman olasılıkla gene canlandırmaya çalışacağını, bu mevzuda İsrail’in Biden'ı elden karşısına kabul etmek adına Biden yönetiminden İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve öbür Arap ülkeleriyle diyalog başlatmasını istemesi önerisinde bulunmuş olduğu anlatım edildi.

Söz konusu görüşmede Friedman'ın, ABD kabilinden Kudüs’ün İsrail’in başkenti namına tanınması ile İsrail’in ekleme etmiş olduğu karışma altındaki Golan Tepeleri dair ise Biden’in Trump politikalarından arka aşama atmaması icap ettiğini dediği aktarıldı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 00:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul