KUZEY KORE ÖNDERİ KİM, ÜLKESİNİN AUT DÜNYAYLA BAĞLARINI YETİŞTİRMEK İSTİYOR

Kuzey Kore önderi Kim Jong-un, ülkesinin aut dünyayla bağlarını şişman seviyede ihya ihtiyacını vurguladı.

KUZEY KORE ÖNDERİ KİM, ÜLKESİNİN AUT DÜNYAYLA BAĞLARINI YETİŞTİRMEK İSTİYOR
Ankara

Kore Merkezi Haber Ajansı'nın (KCNA) haberinde, hükûmet merkezi Pyongyang'da 5 sene aradan sonraları planlı Kore İşçi Partisi 8. Kongresinin üçüncü oturumunda mütekellim Kuzey Kore önderi Kim Jong-un, "ülkenin aut ilişkilerini şümullü ortak halde bollatmak ve yetiştirmek gerektiğini" anlatım etti.

Güney Kore ile ilişkileri de bulunan gestalt ve mütebeddil dönemin gerektirdiği halde gözden geçirdiğini anlatım fail Kim, Gençlik Birliği karışma ülkedeki iştirakçi örgütlerini, görevlerini adına getirmedikleri iddiasıyla eleştirdi. Kim, Gençlik Birliğinin öteki görevlerinin üstünde "ideolojik eğitime" evleviyet vermesi icap ettiğini vurguladı.

Kuzey Kore önderi evvel meydana getirilen celsede da "devletin defans yeteneğini hâlâ yukarı seviyelere" taşıyacağını belirterek ülkesinin ve halkının güvenliğini esirgeme isteğini dile getirmişti.

Kongrenin açılışında ülkenin az hâlâ tamamı sektörlerinin hesaplı kalkınma planlarının peşinde kaldığını tamlayan Kim, 2016 senesinde belirlenen 5 salname kalkınma planının başarısızlıkla sonuçlandığını itiraf etmişti.

Yönetiminin karşılaşmış olduğu zorlukları "şimdiye kadarki en çirkin ve beklenmedik" biçiminde yorumlayan Kim, 5 salname dünkü ortak tasar çağrısında bulunmuştu.

Kore İşçi Partisinin en yukarı dozaj değişmeyen organı bulunan Kongre, en sonuç 2016 senesinde toplanmıştı.

Devam fail kongrede zaman 37 yaşına giren, tevellüt haset hâlâ babasının ve büyükbabasınınki kabil millî şetaret adına duyuru edilmeyen Kim'in tevellüt gününün de kutlanacağı bildirildi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1