LÜBNAN CUMHURBAŞKANI AVN'DAN İSRAİL'E TEPKİ

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ülkesinin güneyinde 2006 yılından bu yana bir ilk olan İsrail'in hava saldırılarının bölgedeki tansiyonu yükseltme amacı taşıdığını belirtti. Lübnan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Avn, 'İsrail'in 20

LÜBNAN CUMHURBAŞKANI AVN'DAN İSRAİL'E TEPKİ

Lübnan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Avn, "İsrail'in 2006 yılından bu yana Lübnan'ın güneyindeki köyleri ilk defa hava saldırılarıyla hedef aldığını" belirtti.

Bunun, Lübnan'a ve Lübnan'ın egemenliğine yönelik sürdürülen tehditler doğrultusunda "tansiyonu düşmanca yükseltme niyetlerine işaret ettiğini" savunan Avn, İsrail'i caydırmak ve Lübnan'a yönelik devam eden saldırılarını durdurmak için Birleşmiş Milletlere (BM) şikayet etme adımının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Avn, söz konusu saldırıların Lübnan'ın güneyindeki güven ve istikrarı doğrudan tehdit ettiğine dikkati çekerek, yaşananların aynı zamanda BM Güvenlik Konseyinin 1701 sayılı kararının açıkça ihlali anlamına geldiğini kaydetti.

İSRAİL-LÜBNAN SINIRINDAKİ GERGİNLİK

İsrail ordusu, 4 Ağustos'ta Lübnan'dan ülkenin kuzeyine 3 roket atıldığını, bunlardan ikisinin İsrail'de açık alanlara, diğerinin ise Lübnan topraklarına düştüğünü açıklamıştı.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 17:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1