LUKAŞENKO GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANTISINDA 'HUZUR VE İSTİKRAR' TALİMATI VERDİ

Belarus'ta yaşanan gelirim ve muhalefetin seçimlerin tekrarlanması talebine karşı ülkenin Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, güvenlik konseyi temsilcileriyle yaptığı toplantıda ülke genelinde "huzur ve istikrar" talimatı verdi.

LUKAŞENKO GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANTISINDA 'HUZUR VE İSTİKRAR' TALİMATI VERDİ
Belarus'ta 9 Ağustos'ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazanan ve 26 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Aleksandr Lukaşenko'ya karşı muhalifler ortak tavır alınca sokaklarda protestolar başladı. Kolluk kuvvetleri ile protestocular arasında çıkan çatışmalarda 1 kişi ölürken, binlerce kişi yaralandı ve çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Bu gelişmelerin üzerine batılı ülkeler Lukaşenko iktidarına sırt çevirerek seçimlerin tekrarlanması yönünde talebi olan muhalefete destek verdi.

Rusya ve Çin gibi ülkelerin desteğini alan Lukaşenko, yaşanan siyasi ve sokak olaylarının önüne geçemeyince yeni kararlar almak zorunda kaldı. Lukaşenko son olarak Belarus Güvenlik Konseyi üyeleri ile yaptığı toplantıda, “Ülkede yaygın olarak herkes işiyle meşgul olmasına rağmen yine de sosyopolitik anlamda sorunlar yaşıyoruz. Daha önce söylediğim gibi bizi tembelleştirmek istiyorlar. Bu işe yaramayacak” dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2020, 00:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul