MALEZYA BAŞBAKANI MUHYİDDİN, OHAL'DE TAHARRİ MEMURU POLİS HÜKÜMETİN BİTMEME EDECEĞİNİ AÇIKLADI

Malezya Başbakanı Muhyiddin Yasin, acemi sima koronavirüs (Kovid-19) zımnında duyuru edilen dehşet çözüm (OHAL) ile askeri yönetimin gelmeyeceğini, çıplak hükümetin faaliyetlerine bitmeme edeceğini bildirdi.

MALEZYA BAŞBAKANI MUHYİDDİN, OHAL'DE TAHARRİ MEMURU POLİS HÜKÜMETİN BİTMEME EDECEĞİNİ AÇIKLADI
Kuala Lumpur

Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah'ın OHAL ilanının arkası sıra ulusa seslenen Başbakan Muhyiddin Yasin, OHAL şartlarına müteallik bilgilendirmede bulundu.

Malezya'da Kovid-19 dolayısıyla 1 Ağustos'a denli dehşet çözüm duyuru edildi

Muhyiddin, Eylül 2020'den beri Kovid-19 olaylarında tanıdık koyu artışın bu sonucu tetiklediğini belirterek, "Majesteleri Kral'ın OHAL ilanına razı olmasının en ehemmiyetli nedenlerinden biri, Kovid-19 olaylarındaki artışın ekonomiye oluşturduğu zılgıt olmuştur." dedi.

Bu süreçte hükümetin, Kovid-19 salgınını mâni olmak neredeyse hususi hastanelerin ve mülklerin muvakkat süreliğine devralınması karışma rastgele muhtelif yetkilere erbap olabileceğini kaydeden Muhyiddin, hükümetin pandemiyi önlemeye müteveccih uygulamalarını zorlaştırmaya çalışanların cezalandırılacağını bildirdi.

Malezya Başbakanı, diyar genelinde rastgele muhtelif hesaplı faaliyetlerin bu süreçte akıcı kendisine bitmeme edeceğini söyledi.

OHAL, askeri vuruş değil

OHAL ile diyar yönetiminde tek farklılık olamayacağını vurgulayan Muhyiddin, "Olağanüstü halin müşterek askeri vuruş olmadığının ve çıplak hükümetin bitmeme edeceğinin başta altını resmetmek isterim. Bu kapsamda sokağa çıkacak yasağı da uygulanmayacaktır." halinde konuştu.

Muhyiddin başkaca OHAL kapsamında yasama kurulu ve senato oturumlarının gerçekleşmeyeceğini, umumi intihap yahut açıklık seçimlerin düzenlenmeyeceğini ve adli kurumların normal faaliyetlerini sürdüreceğini belirtti.

Malezya Kraliyet Sarayı, Sultan Abdullah Şah'ın, Kovid-19 salgınının yayılmasını mâni olmak amacıyla 1 Ağustos'a denli diyar genelinde OHAL duyuru ettiğini duyurmuştu.

Sarayın açıklamasında, "1 Ağustos 2021'e denli Kovid-19 olaylarında azalma gözlemlenir ve müstevli arama edilirse OHAL sonucu elan çelimsiz sürebilir." ifadesi kullanılmıştı.

Toplam 138 bin 224 Kovid-19 olayının bulunmuş olduğu Malezya'da 555 isim hayatını yitirdi, 28 bin 554 isim de otama görüyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 08:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul