MALİ'DE ÇIRÇIPLAK TOPLUM, FRANSA'NIN İKLİM SALDIRISIYLA AİT SORMACA İSTİYOR

3 Ocak'ta Fransız Barkhane Operasyonuna müteallik güçlerin düzenlemiş olduğu ve sivillerin hayatını yitirdiği tamlanan iklim saldırısına müteallik serbest müşterek anket başlatılması çağrısında bulunuldu.

MALİ'DE ÇIRÇIPLAK TOPLUM, FRANSA'NIN İKLİM SALDIRISIYLA AİT SORMACA İSTİYOR
Dakar

Mali'deki çırçıplak maşer kuruluşları (STK), 3 Ocak'ta Fransız Barkhane Operasyonuna değgin güçlerin düzenlemiş olduğu ve sivillerin hayatını yitirdiği tamlanan iklim saldırısına değgin ari birlikte soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) ve Mali İnsan Hakları Derneği (AMDH) kabilinden meydana getirilen eş açıklamada, iklim saldırısının maksadı bulunan Bounti köyünde "gerçekte neler yaşandığının güneş yüzüne çıkması için" tarafsız, adaletli ve uzun birlikte soruşturmanın açılması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, semt sakinlerinin sivillerin gaye alındığını dediğini fakat Fransa'nın ise hoppadak teröristlerin vurulduğunu açıklamış olduğu hatırlatıldı.

Bu karışıklığın ortadan kaldırılması düşüncesince Fransa ve Mali'ye, Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonunun (MINUSMA) İnsan Hakları Ofisi içerisinde ari birlikte anket komisyonunun kurulması önerisinde bulunuldu.

Mali'nin Mopti sahasında toprak meydan ve ağırlıklı Fulanilerin yaşamış olduğu Bounti köyü, 3 Ocak'ta iklim saldırısına yakalanmış ve yerli ahali saldırıda sivillerin vefat ettiğini söylemişti.

Fransa'dan hâlâ sonraları meydana getirilen açıklamada ise köye Barkhane Operasyonuna değgin güçlerin iklim saldırısı düzenlemiş olduğu ve hoppadak teröristlerin vurulmuş olduğu belirtilmişti.

Mali ordusu da Fransa'nın ifadelerini destekleyerek çırçıplak zayi olmadığını doğrulamıştı.

AA muhabirinin eriştiği Mali Fulani Kültür Dostları Derneği (Tabital Pulaaku) ise saldırıda 19 sivilin hayatını yitirdiğini belirtmiş aralarında yıldırıcı bulunmadığını vurgulamıştı.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 01:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1