MEKSİKA'DA DEVLET BAŞKANI OBRADOR’UN MATBUAT AÇIKLAMALARININ TAMAMININ YAYINLANMASI YASAKLANACAK

Meksika Federal Seçim Enstitüsü, haziran ayında yapılacak kurultay ve eyalet seçimlerinden ilk matbuat müesseselerinin Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un açıklamalarının tamamını yayınlamasını muvakkat namına yasaklayacağını bildirdi.

MEKSİKA'DA DEVLET BAŞKANI OBRADOR’UN MATBUAT AÇIKLAMALARININ TAMAMININ YAYINLANMASI YASAKLANACAK
Ankara

Seçim Enstitüsü çeşidinden meydana getirilen açıklamada, Obrador’un matbuat açıklamalarını, projelerini ulaştırmak ve muhalefeti tenkit etmek düşüncesince kullandığı nedeni öne sürülerek tamamının yayınlanmasına 4 Nisan bakımından haram getirileceği anlatım edildi.

Obrador’un matbuat açıklamalarının, ihtilaf partilerinin şikayeti ilişkin ve haziran ayında yapılacak kurultay ve eyalet seçimlerinde adaleti iletmek gibi kısıtlandığı belirtildi.

Geçici yasağın 6 Haziran'a derece süreceği kaydedildi.

Obrador, anlatım özgürlüğünün önlendiğini savundu

Obrador, Twitter ve Facebook'un Amerika Başkanı Donald Trump'ın hesaplarını askıya almasına atıfta bulunarak, enstitünün bahis konusu kararının sıkı denetim bulunduğunu ve kendisinin de susturulmak istendiğini savundu.

İfade özgürlüğünün önlendiğini vurgulayan Obrador, şahısların bilim iktisap hakkının ellerinden alınamayacağını ve türel yollara başvuracağını anlatım etti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1