MEKSİKA'DA SİLAHLI ÇATIŞMA: 10 ÖLÜ

Meksika'nın Guanajuato eyaletinde asayiş kuvvetleriyle silahlı şahıslar ortada çıkan arbedede bir tanesi kolluk 10 ad yaşamını kaybetti.

MEKSİKA'DA SİLAHLI ÇATIŞMA: 10 ÖLÜ
Ankara

Meksika'da, güven yetkilileri, ülkede kuvvet olaylarının en dip bulunduğu eyaletlerden Guanajuato'ya ilişkin Santa Rosa de Lima kentinin ortak köyü civarlarında silahlı insanların olduğuna ilişkin güneş doğmadan suç duyurusu aldıklarını söyledi.

Yetkililer, suç duyurusu üzerinde fenomen adına revan eyalet polisi, er ve Ulusal Muhafız birliklerine kamyonet, SUV ve pikaplardan ciddi silahlarla acı açıldığını belirtti.

Emniyet güçlerinin oluşturulan ateşe yanıt verdiğini kaydeden yetkililer, burada yaralanan ortak kolluk memurunun kaldırıldığı hastanede yaşamını kaybettiğini anlatım etti.

Yetkililer, bu arbedede iptidai silahlı saldırganın da yaşamını yitirdiğini dile getirdi.

Olay adına mevrut kuvvetlendirme kuvvetlerine de acı açılmasıyla ikinci çatışmanın çıktığını aktaran yetkililer, Santa Rosa de Lima etrafında türlü araçlarda silahla tutkun dört naaş olduğunu söyledi.

Yetkililer, alanda mevcut araçlarda meydana getirilen aramalarda, 10 suikast tüfeği, 14 el bombası ve 30 molotofkokteyli ele geçirildiğini açıkladı.

Karteller halkı konutlarını ayrılma etmeye zorluyor

Guanajuato'da vazifeli asayiş uzmanı David Saucedo, icra ettiği açıklamada, önce çatışmanın Guanajuato'da en çalışan kusur örgütleri kendisine tanıdık Jalisco Yeni Nesil Karteli (CJNG) ve "Santa Rosa de Lima" karteli üyeleri ortada çıktığını anlatım etti.

Saucedo, bu dü kartele ilişkin silahlı insanların fenomen adına mevrut asayiş güçlerine acı açtığını belirtti.

Santa Rosa kartelinin semt halkından güçlükle baç topladığını kail Saucedo, Jalisco üyelerinin de alanda saldırılar başlattığını ve halkı konutlarını ayrılma geçirmek durumunda bıraktığını kaydetti.

Olay adına ilgili fotoğraflarda, saldırganların kullandığı araçlardan birinde el yazısıyla "Santa Rosa de Lima halkı, CJNG kentinize geldi, zorbaları ve günahsız insanların katillerini paklamak düşüncesince geldik." yazılmış ortak hamiş bulunduğu görüldü.

Guanajuato'ya ilişkin Celeya kentindeki San Rafael Arboledas Mahallesi'nde, 9 Ocak'ta kimliği adsız sansız silahlı takım kabilinden cenaze törenine katılanlara derinlemesine namlulu silahlarla atak düzenlenmesi kararı 9 isim yaşamını yitirmişti.

Aynı alanda 5 Ocak'ta ortak eve planlı silahlı saldırıda 5 isim ölmüştü.

Şiddet olaylarının en dip bulunduğu eyaletlerden Guanajuato'da en çalışan kusur örgütleri kendisine onama edilen "Santa Rosa de Lima" ile "Jalisco Yeni Nesil Karteli (CJNG)" ortada meydan kontrolü dolayısıyla kalın pıtrak çatışmalar çıkıyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul