MOSKOVA'DA DAĞLIK KARABAĞ GÖRÜŞMESİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Moskova'da Dağlık Karabağ görüşmesi başladı.

MOSKOVA'DA DAĞLIK KARABAĞ GÖRÜŞMESİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasındaki 'Dağlık Karabağ' görüşmesi Moskova'da başladı. Rusya'nın arabulucuğuyla toplantıda Rusya Devlet Başkanı Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ortada Dağlık Karabağ'la ait anlaşmaların ve bölgedeki durumun ele alınacak. Görüşme, Aliyev ve Paşinyan'ın Karabağ'da mütareke sağlandıktan sonradan gerçekleştirdikleri önceki beniz yüze görüşme ayrıcalığı taşıyor. Dağlık Karabağ'la ait müselles anlaşmanın uygulanma süreci ile bölgedeki bulunan problemlerin çözümü düşüncesince atılabilecek adımlar danışma edilecek. Ermenistan Başbakanlık Sözcüsü Mane Gevorkyan'ın açıklamasına mucibince görüşmenin böylece üç şef kabilinden matbuat açıklaması yayınlanacak. Rus liderin müselles toplantının arkası sıra Aliyev ve Paşinyan'la değişik görüşmeler yapması da bekleniyor.


MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDE PAŞİNYAN'A TEPKİ


Öte yandan, Ermenistan Başbakanı Paşinyan'a hınç bitmeme ederken, birlikte kol Ermenistan yurttaşı Moskova'daki Büyükçiliği önüne topranarak, " Defol Paşinyan, çıyan Paşinyan, burayı ayrılma et" çarpıcı sözleri attı.


GÖRÜŞME ÖNCESİ EL SIKIŞMADILAR


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan Rus şef Putin kabilinden karşılandı. Aliyev ve Paşinyan, yapılacak görüşme önceleri el sıkışmazken, Putin'in Aliyev'e gönül rahatlığı göstermiş bulunduğu ısıdam davranış dikkatlerden kaçmadı.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1