NAMİBYA'DAN İSRAİL'İN GÖZLEMCİ ÜYELİĞİNE İTİRAZ

Namibya, İsrail'in Afrika Birliğine gözlemci üye olarak kabul edilmesi kararına itirazda bulundu. Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığından (MIRCO) yapılan yazılı açıklamada, 'işgalci' statüsündeki İsrail'e, Filistinlilere yönelik baskılarını ar

NAMİBYA'DAN İSRAİL'İN GÖZLEMCİ ÜYELİĞİNE İTİRAZ

Namibya, İsrail'in Afrika Birliğine gözlemci üye olarak kabul edilmesi kararına itirazda bulundu.

Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığından (MIRCO) yapılan yazılı açıklamada, İsrail'e gözlemci statüsü verilmesi kararının, Namibya hükümeti tarafından derin bir endişe ve hayal kırıklığıyla karşılandığı belirtildi.

Açıklamada, "işgalci" statüsündeki İsrail'e, özellikle uluslararası hukuku ihlal etmek ve insan haklarını hiçe saymak suretiyle Filistinlilere yönelik baskılarını arttırdığı bir dönemde, gözlemci statüsü verilmesinin, Afrika Birliğinin kurucu anayasasının hedef ve ilkelerine aykırı olduğu kaydedildi.

İsrail'e verilen bu statünün, Afrika Birliği ülkelerinin Filistin davasını destekleme konusundaki katı ve kararlı tutumuna da aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, Namibya'nın, İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözümü savunduğu hatırlatıldı.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2021, 00:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1