NİJERYA'DA OKULLARA SALDIRILAR MİLYONLARCA ÇOCUĞU EĞİTİMİNDEN ETTİ

Batı Afrika ülkesi Nijerya'da, son zamanlarda okullara düzenlenen saldırılar arttı. Ülkede kaçırılma korkusu 12 milyondan fazla çocuğu okuldan uzaklaştırdı.

NİJERYA'DA OKULLARA SALDIRILAR MİLYONLARCA ÇOCUĞU EĞİTİMİNDEN ETTİ

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari'nin Özel Kalem Müdürü İbrahim Gambari, 4. Uluslararası Güvenli Okullar Bildirgesi Konferansı'na katıldı.

Gambari, konferansta Buhari'nin adına yaptığı konuşmada, özellikle ülkenin kuzey bölgesindeki devlet okullarına yönelik artan saldırıların eğitim sistemi üzerinde yıkıcı etkileri olabileceğini söyledi.

Ülkede kaçırılma endişesinden dolayı okula gitmekten korkan 12 milyondan fazla çocuğun olduğunu kaydeden Gambari, "Özellikle kız çocukları için bu güvenlik sorunları ve etkileriyle başa çıkmanın zor olduğunu size söylemeliyim" dedi.

Gambari, hükümetin, eğitim sektöründe yeterli başarıyı yakalamak için elinden geleni yapmaya devam edeceğini de aktardı.

FİDYE KARŞILIĞINDA SERBEST BIRAKILDILAR

Eğitimden Sorumlu Devlet Bakanı Chukwuemeka Nwajiuba ise devlet okullarına saldırıların arttığını söyledi.

Saldırılarda kaçırılan öğrencilerin çoğunun fidye karşılığında serbest bırakıldığını aktaran Nwajiuba, çoğu durumda kurtarılanların da travma geçirdiğini vurguladı.

Çok sayıda okulda eğitime ara verildi

Benue, Kaduna, Plateau, Katsina ve Zamfara eyaletlerinde son aylarda birçok okuldan öğrenciler kaçırılmıştı.

Saldırılar nedeniyle çok sayıda okul eğitime ara vermek zorunda kalmıştı.

KAYNAK : AA

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2021, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1