PAKİSTAN, AFGANİSTAN'DAKİ TAMAMI TARAFLARA SERTLİĞİ KISINTI ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, ülkesinin Afganistan'daki kâffesi taraflara sertliği kısıntı çağrısını yinelediğini bildirdi.

PAKİSTAN, AFGANİSTAN'DAKİ TAMAMI TARAFLARA SERTLİĞİ KISINTI ÇAĞRISINI YİNELEDİ
İslamabad

Resmi görüşme kapsamında Pakistan'da mevcut Hizb-i Vahdet-i İslami Partisi lideri Kerim Halili ile Kureyşi ortada hükûmet merkezi İslamabad'da meydana getirilen görüşmede, dü dünya arasındaki ilgiler ve bitmeme fail Afgan barış süreci ele alındı.

Kureyşi, ülkesinin Afganistan'da kâffesi taraflara sertliği kısıntı çağrısını yinelediğini anlatım ederek, Afganistan'a ve alana barışın gelmesini istemeyen ülkenin ortamında ve dışındaki "huzur bozucuların" çabalarına erinç uyarıda bulundu.

Pakistan'ın barışçıl, dengeli ve gönençli Afganistan'a müteveccih desteğinin altını çizen Kureyşi, Afganların peşi sıra Pakistan'ın bahis konusu barışa en aşırı iştahlı dünya bulunduğunu dile getirdi.

"Askeri hal yok" vurgusu

Kureyşi, dü dünya halklarının birbirlerine tarih, inanç, firez ve anane bağlarıyla ilişkin bulunduğunu anımsatarak, Pakistan’ın kâffesi bölgelerde Afganistan ile ilişkilerini ihya kararlılığına dikkati çekti.

Afganistan'daki arbedede askeri çözümün kabil olmadığına ayraç fail Kureyşi, araştırma edilen siyasal uzlaşının barış düşüncesince yegâne sefer bulunduğunu söyledi.

Kureyşi, Afganistan’da Afganların liderliğinde kapsayıcı, serbest tabanlı ve şümullü müşterek siyasal uzlaşının önemine aksan yaptı.

Pakistan'ın Afganistan'daki barış periyodunu kolaylaştırmaya bitmeme edeceğine dikkati çekici Kureyşi, Afgan liderlerin ülkede barışın kuruluş edilmesi düşüncesince bu zamanı fırsatı kaçırmamaları icap ettiğini belirtti.

Pakistan'a teşekkür

Kureyşi başkaca Afgan sığınmacıların tehlikesiz ve haysiyetli eve dönüşleri mevzusundaki kararlılığını vurguladı.

Hizb-i Vahdet-i İslami Partisi lideri Halili ise Pakistan’a Afganistan’daki barış sürecine icra ettiği katkılar ve onlarca senedir barındırdığı milyonlarca Afgan sığınmacı nedeniyle teşekkürname etti.

Taliban ve Afganistan heyetlerinin kimi konuların danışılması düşüncesince 14 Aralık 2020'de aralık verildikleri barış müzakerelerinin ikinci aşaması, 6 Ocak'ta Katar'ın başkenti Doha'da gine başlamıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1