PENCE, TRUMP'I GÖREVDEN KABUL ETMEK DÜŞÜNCESİNCE ANAYASANIN 25. EK MADDESİNİ KULLANMAYACAĞINI AÇIKLADI

ABD Başkan Yardımcısı Pence, anayasanın 25. ek maddesini kullanarak Trump'ın görevden alınmasına müteveccih rastgele ortak hamle atmayacağını belirtti.

PENCE, TRUMP'I GÖREVDEN KABUL ETMEK DÜŞÜNCESİNCE ANAYASANIN 25. EK MADDESİNİ KULLANMAYACAĞINI AÇIKLADI
Washington

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, anayasanın 25. ek maddesini kullanarak Başkan Donald Trump'ın görevden alınmasına müteveccih rastgele birlikte aşama atmayacağını açıkladı.

ABD'de Kongre baskınının ardından, 25. ek maddeyi kullanarak olayların sorumlusu şekilde tanıdık Trump'ı görevden alması düşüncesince Kongreden yoğun pıtrak davet cihazı meydan Pence sessizliğini bozdu.

Trump'a erinç anayasanın 25. ek maddesinin kullanılmasını öngören tasarının oylaması önceleri Pence, Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi'ye birlikte name gönderdi.

Pence, mektubunda, "25. maddeyi devreye oyulgamak denli birlikte eylemin ülkemizin çıkarına bulunduğunu yahut kanun ile uyuştuğunu düşünmüyorum." ifadesini kullandı.

İtidal çağrısında bulunmuş oldu

Geçen hafta, Trump'ın namına meydana getirdiği "seçim neticelerini reddet" çağrısına da uymadığını anımsatan Pence, "Şimdi de Temsilciler Meclisinin, memleketimiz tarihindeki bu derece ağır birlikte zamanında siyasal oyunlar oynamasına meydan açmayacağım." görüşünü paylaştı.

Pence, 25. ek maddeyi kullanarak Trump'ı görevden almanın biçimsiz birlikte bedel oluşturacağı dair uyarıda bulunarak, bu maddenin sadece başkanın keyif sorunları zımnında vazifesini yapamaması yerinde devreye sokulması icap ettiğinin altını çizdi.

Ülkede sonuç dönemdeki huzursuzluğa de ayraç fail Pence, "Kongrenin rastgele birlikte vahit numara üyesini, elan çok bölen eylemlerden kaçınmaya çağırma ediyorum. ABD'nin birlikte ahir başkanı olacak Joe Biden'ın kasem törenine hazırlanırken, tansiyonun düşürülmesi ve ülkemizin birleşmesine müteveccih çabalarımızda bizimle çalışın. Ben de doğacak yönetime, hükümetin derneşik birlikte biçimde devredilmesi düşüncesince dobra kuvve çerçevesinde üzerime düşeni yapacağım." ifadelerini kullandı.

Trump yanlıları Kongreyi basmıştı

Trump'ı destekleyen on binlerce kılık 6 Ocak'ta Washington'daki Ulusal Park'ta hep ve Amerika Kongresine yürümüştü.

Polis barikatlarını aşan birlikte kadro kılık Kongreye girmiş ve ülkede infiale kez açan sahneler ortaya çıkmıştı.

Çıkan çatışmalarda birisi manşet 5 insan cansız ve olayların bastırılması düşüncesince Kongreye Amerika Ulusal Muhafız birlikleri gönderme edilmişti.

Olayların arkası sıra Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence'e, vakaları azmettirdiği sebebi öne sürülerek Trump'ı anayasanın 25. maddesi kapsamında görevden alması çağrısında bulunmuştu.

Demokratlar geçmiş de Trump'a müteveccih azil periyodunun başlatılması düşüncesince değişmeyen tasarısı sunmuştu.

Anayasanın 25. ek maddesi nedir?

ABD Anayasası'nın 25. Ek Maddesi, birlikte Amerika başkanının vazifesini namına getiremeyeceğine kanma getirilmesi durumunda, başkanın görevden alınarak namına reis bey yardımcısının arızi şekilde rolü devralmasını içeriyor.

Maddenin uygulanması düşüncesince ise Pence'in başkanı görevden kabul ika sonucuna kabin üyelerinin mutlak çoğunluğunun dayanaklık etmek vermesi gerekiyor.

Pence'in hakeza birlikte aşama atması yerinde ise Trump'ın Kongreye birlikte name göndererek karara itiraz ika hakkı bulunuyor. Pence ve kabin üyelerinin ise bu sonucu savunmaları düşüncesince 4 güneş süresi bulunuyor.

4 günce sürenin böylecene Kongre birlikte oylama yapıyor ve rastgele birlikte dü kanatın 3'te 2'sinin desteğini alması yerinde Trump görevden alınabiliyor. Bu da karara 67 Senatör ve 290 Temsilciler Meclisi üyesinin dayanaklık etmek vermesi gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca, kabin namına Kongre de başkanın vazifesini yapmış olup yapamayacağını kıymetlendirmek neredeyse öz içerisinde birlikte kadro de kurabiliyor fakat Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, Pence'in bu yönde birlikte aşama atmayı düşünmediği bildiriliyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 04:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1