PUTİN ERDOĞAN’A DAĞLIK KARABAĞ ZİRVESİ DAİR BİLGELİK VERDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’da Dağlık Karabağ dair meydana getirilen üçgen toplantıyla ilişik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bilgilendirdi.

PUTİN ERDOĞAN’A DAĞLIK KARABAĞ ZİRVESİ DAİR BİLGELİK VERDİ
Moskova

Kremlin’den meydana getirilen açıklamaya göre, dü şef telefonda görüştü. Erdoğan-Putin görüşmesinde, zirvenin neticelerinden birinin Azerbaycan ve Ermenistan’ın ilişkilerini normalleştirme niyetinin teyidi bulunduğu vurgulandı.

Görüşmede, zirvenin bölgedeki konuşu ve muvasala bağlantılarının açılması, barışçıl hayatın sağlanması hikayelerinde etkileşime müheyya olma eğiliminin teyidi bulunduğunun da altı çizildi.

Dağlık Karabağ çevresindeki umumi durumun istikrara ulaşması dikkate alındığında, bu yönde hissedar saf ehemmiyetli adımlar atılması dair mutabakata varıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da görüşmede, Rusya’nın Dağlık Karabağ meselesinin çözümündeki çabalarını desteklediğini belirterek, bölgenin konuşu kalkınması ve çapraz avantaj sağlayıcı planların heveslendirme edilmesi de karışma kazanmak kabil Rusya ile Türkiye ortada koordinasyonun bitmeme etmesinden yana bulunduğunu kaydetti.

Erdoğan-Putin görüşmesinde, Türkiye-Rusya Ateşkes Kontrol Merkezi oluşumu ve Dağlık Karabağ arbede bölgesindeki kâffesi askeri eylemler değerlendirildi.

İkili ilişkilerin de ele alındığı görüşmede, eş telkih üretimi ve telkih kullanması planlarının yaşama geçirilmesi dahil, çapraz tecim kütlesinin arttırılması, ehemmiyetli bölgelerde iş birliğinin genişletilmesi mevzularına da değinildi.

Her dü lider, dü yurt arasındaki baş döndürücü taraflı ortaklığın doğacak sene hâlâ da gelişeceğine bulunan itimatını dile getirdi.

Görüşmede, ayrışık düzeylerde derneşik biçimde diyaloğun sürdürülmesi kararlaştırıldı.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul