RUS HUSUSİ KUVVETLERİNDEN İDLİB'DE SIZMA GİRİŞİMİ

Rus hususi Kuvvetleri, Suriye'nin İdlib ilinin güneyinde Suriye Milli Ordusu'nun (SMO) savaş alanı hatlarına sızma girişiminde bulundu.

RUS HUSUSİ KUVVETLERİNDEN İDLİB'DE SIZMA GİRİŞİMİ
İdlib

Rus hususi Kuvvetleri, Suriye'nin İdlib ilinin güneyinde Suriye Milli Ordusu'nun (SMO) savaş alanı hatlarına sızma girişiminde bulundu.

AA muhabirinin SMO kaynaklarından almış olduğu bilgiye göre, Rus hususi Kuvvetleri, İdlib'in güneyinde, Hama'nın Gab Ovası kırsalındaki Enkavi hattında tün geç saatlerde sızma harekatı düzenledi.

Türkiye ile Rusya arasındaki mütareke anlaşması ihlal edilerek planlı saldırıda çıkan arbedede SMO askerlerinden zayiat oldu.

Söz konusu sızma girişimine cevap SMO unsuları ise İdlib'in güneyinde toprak düzlük Maarat Mukhas köyündeki diyet mevzilerine futbolcu ve füze saldırıları gerçekleştirdi.

Rus güçleri, bu çeşit operasyonlarda önceki etapta silahlı insansız iklim araçları (SİHA), peşi sıra aydınlatıcı bombayla saldırıyor. Sonraki etapta acı nişancılara başvuran Rus kuvvetleri, ısı güdülebilen silahlar da kullanıyor.

Sızma girişimleri, karşı ve diyet karşıtı silahlı gruplara kaybolma verdirmeyi hedefliyor fakat Rus güçleri de bu saldırılarda devir zamane kaybolma vererek art çekiliyor.

İdlib'deki durum

Türkiye, Rusya ve İran ortada 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve bitişik illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazısı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, hükûmet merkezi Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin cenup yerleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) edinmek kadar 4 "gerginliği kısıntı bölgesi" oluşturuldu.

Ancak diyet ve İran destekli teröristler, Rusya'nın iklim yardımı ile 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi yükseltmek düşüncesince Soçi'de ek mutabakata vardı.

Rusya ve diyet güçleri, Mayıs 2019'da topu topu alanı ele görmek düşüncesince operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi zarfında aşırı sayıda şişman yerleşimi ele geçirdi.

Son namına Türkiye ve Rusya ortada 5 Mart'ta Moskova'da toy ortak uyuşma sağlandı.

Rejim güçlerinin devir zamane ihlal etmiş olduğu mütareke şişman seviyede korunuyor. 2017-2020 devrinde tahminî 2 milyon sivil, Rusya ve diyet güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına benzeyen yerlere hicret eylemek mecburiyetinde kaldı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1