RUSYA, AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN'DAN DAĞLIK KARABAĞ'DA EKONOMİYİ CANLANDIRACAK KUMA BİLDİR

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan ortada Dağlık Karabağ branşında Ermenistan'ın işgali çağında kapanan tutum ve muvasala bağlantılarını canlandıracak eş bildiri imzalandı.

RUSYA, AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN'DAN DAĞLIK KARABAĞ'DA EKONOMİYİ CANLANDIRACAK KUMA BİLDİR
Moskova

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bölgede hesaplı bağlantıların mensur edilmesi ve enfrastrüktür ile ilgilendiren planların geliştirilmesine müteveccih imzaladığı bildiride, rastgele üç devletin başvekil yardımcılarından oluşan eş düzentileme grubu kurulmasının taraflarca desteklendiği belirtildi.

Putin, Aliyev ve Paşinyan Dağlık Karabağ düşüncesince birlikte araya geldi

Çalışma grubunun 30 Ocak 2021'e denli evvel toplantısını yapacağı kaydedilen bildiride, çıpa yolu ve esmer yolu bağlantılarının sağlanması konusu rüçhan kazanmak üzere, bu görüşmede anne çalışkanlık alanlarının sıralaması oluşturulacak. Bu çalışkanlık alanlarının başka unsurları rastgele üç mevki ortada varılacak uyuşma ile belirlenecek.

Çalışma grubu eş başkanlarının madun gruplarda çalışacak uzmanlar listesini onaylayacağı kaydedilen bildiride, bu madun grupların, düzentileme grubu toplantısından sonradan birlikte ay zarfında plan listesini oluşturarak sunmuş olacağı kaydedildi.

Bildiride, "Çalışma grubu, 1 Mart 2021 tarihinden önce, Azerbaycan ve Ermenistan üstünden meydana gelen arsıulusal taşımacılığın, ayrımsız biçimde Azerbaycan ve Ermenistan topraklarından geçmesini müstelzim ve dü iklim kabilinden meydana getirilen taşımacılığın yürütülmesi, güvenliği düşüncesince lüzumlu bulunan acemi eriştirme altyapısının restorasyonu ve inşasını içeren faaliyetlerin birlikte listesini ve programını taraflara, en yukarı kurda onaylanması düşüncesince sunacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Aliyev bildirinin semt düşüncesince önemine ayraç etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Putin ile icra ettiği düet görüşmede, imzalanan eş bildirinin önemine ayraç ederek, "Azerbaycan, 30 sene aradan sonradan Ermenistan üstünden erişim kanalıyla Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile bağlanak kuracak." ifadesini kullanmıştı.

Ermenistan'ın da Azerbaycan topraklarından Rusya ve İran'a çıpa yolu üstünden erişime eş olacağını tamlayan Aliyev, "Azerbaycan adına Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti üstünden Türk pazarına erişebileceğiz. Aynı sürede Türkiye-Rusya arasındaki çıpa yolu bağlantısı da sağlanacak." değerlendirmesinde bulunmuştu.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 20:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1