RUSYA, MUHALİF LİDER NAVALNİ'NİN ZEHİRLENMESİYLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Rusya'da uçak seyahati sırasında rahatsızlanan ve hastaneye kaldırılan, ardından zehirlenme iddiasıyla tedavi için Almanya'ya götürülen Aleksey Navalni olayıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

RUSYA, MUHALİF LİDER NAVALNİ'NİN ZEHİRLENMESİYLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalni'nin zehirlenme iddiasıyla ilgili olarak Rusya yeni bir adım daha attı. Rusya İçişleri Bakanlığının Sibirya Federal Bölgesi'ne bağlı ulaştırma servisi bir basın açıklaması yaparak olayla ilgili ön soruşturma başlatıldığını duyurdu. Açıklamaya göre Navalni'nin uçakta fenalaştığı andan hastanedeki durumuna kadar yaşanan tüm sürece dair 100'e yakın görüntü ve olay yerinden elde edilen bulguların soruşturma dosyasına alındığı ifade edildi. Yapılan açıklamada şu ana kadar edinilen delillerde zehirlenmeye dair bir kanıtın bulunmadığı belirtilirken soruşturmanın devam ettiği açıklandı.

Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'i en çok eleştiren ve yolsuzluklara karşı sürekli ortaya attığı iddialarla gündeme gelen Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalni 20 Ağustos tarihinde Tomsk - Moskova uçağına bindiği sırada fenalaştı. Uçaktan indirilerek Omsk şehrindeki bir hastaneye kaldırılan muhalif lider burada tedavi altına alındı. Hastane Navalni'nin kan şekerindeki ani düşüş nedeniyle komaya girdiğini açıkladı. Fakat Navalni'nin taraftarları ünlü siyasetçinin zehirlendiğini savundu. Navalni eşi ve destekçilerinin talebi doğrultusunda Almanya'da bir hastaneye sevk edildi. Alman hastanesi ise Navalni'nin zehirlendiğine dair bulgulara rastlanıldığını açıkladı.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2020, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1