SADECE 479 YILIMIZ KALDI!

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, yaşadığımız gezegende 'uzaylı' gibi hissetmemize sadece 479 yıl kaldı. Bilim insanlarına göre 2500 yılında Dünya, insanlar için yaşanmaz bir hale gelecek.

SADECE 479 YILIMIZ KALDI!

İngiltere’nin Leeds Üniversitesi’nden bilim insanları, dünyanın 2500 yılında insanlar için yaşanmaz bir yere dönüşebileceğini açıkladı. Uzmanlar, ormanların tahribatı, ısınmanın devam etmesi ve karbondioksit salınımının artmasıyla yaşanacak en kötü senaryoyu tahmin etti. Buna göre Amazon ormanları çorak, Amerika kıtası tropikal ve Hindistan da yaşamak için fazla sıcak hale gelecek. İnsanlar dünyanın ‘uzaylısı’ gibi olacak. Tarlaları robotlar işleyecek. Yabancı bir gezegendeymiş gibi aşırı sıcaktan korunmak için koruyucu kıyafetler giymek zorunlu olacak.

Üniversite'nin yayınladığı görsellerden birinde, Hindistan'ın 521 yıl önce tarıma geçişinden sera gazı nedeniyle 2500 yılında nasıl görüneceğine dair bir senaryo resmedildi. Görsellerdeki insanlar artan sıcaklıktan korunmak için özel bir kıyafete ihtiyaç duyuyor ve tarım otomatik robotlar tarafından yapılıyor.

Araştırmacı Dr. Christopher Lyon, Paris Anlaşması ve Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli'nde yayınlanan bilimsel değerlendirme raporlarının 2100'den önce neler yapmamız gerektiğini ve yapmazsak neler olabileceğini bize gösterdiğini ifade etti. Dr. Lyon, "30 yılı aşkın süredir kullanılan bu ölçümler kısa görüşlüdür. Çünkü şimdi doğan insanlar 2100'de 70'lerinde olacaklar" diyor.

Araştırmanın tüm bulguları Global Change Biology dergisinde yayınlandı.

Kaynak: POSTA.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2021, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1