SIRBİSTAN, ÇİN'DEN DE KOVİD-19 AŞISI SATIN KABUL ETMEK İSTİYOR

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Çin'in ürettiği acemi sima koronavirüs (Kovid-19) aşısından satın kabul etmek istediklerini söyledi.

SIRBİSTAN, ÇİN'DEN DE KOVİD-19 AŞISI SATIN KABUL ETMEK İSTİYOR
Bosnia and Herzegovina

Ülkesindeki "Happy" televizyonuna açıklamalarda mevcut Vucic, Çin'in ürettiği aşının "son aşama kaliteli" ve "muhtemelen piyasadaki en fiyatlı aşı" bulunduğunu tabir etti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'e Kovid-19 aşısı dair betik gönderdiğini aktaran Vucic, mektubunda, Sırbistan'ın Çin'den aşı satın kabul etmek istediğini ve iskonto arzu ettiğini yazdığını kaydetti.

Vucic, Sırbistan'a elan ilk Pfizer-BioNTech aşısının beraberinde Rusya'nın "Sputnik V" aşısının da ulaştığını anımsatarak Çin aşısı teminine bağlı görüşmelerin de birlikte hafta zarfında tamamlanacağını kaydetti.

Bölge devletleri ortada Arnavutluk haricinde tek ülkenin hâlâ Kovid-19 aşısı gerçekleştirme etmediğine dikkati çekici Vucic, Sırbistan'ın salgınla mücadelede kendine ve cemaat bulunduğu güce güvendiğini vurguladı.

Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında ulaştırılacak aşıların gecikeceğini kestirim ettiklerini kail Vucic, yaklaşan sürede AstraZeneca ve Moderna aşılarının temini düşüncesince de harekete geçeceklerini belirtti.

Vucic, zat vatandaşlarına aşı dair seçme etme olanağı tanıdıkları olan eşsiz ülkelerden olduklarının altını çizdi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1