SOMALİ'NİN ARSIULUSAL ORTAKLARI, SİYASAL LİDERLERİ SEÇİM KRİZİNİ ÇÖZMEYE ÇAĞIRDI

Somali’nin arsıulusal ortakları, ülkede seçim sürecine bağlı politik muhit ortada yaşanmış olan anlaşmazlıktan dip akıl duyduklarını belirterek aceleci hal bulunması çağrısı yaptı.

SOMALİ'NİN ARSIULUSAL ORTAKLARI, SİYASAL LİDERLERİ SEÇİM KRİZİNİ ÇÖZMEYE ÇAĞIRDI
İstanbul

Arasında Afrika Birliği, Avrupa Birliği, Amerika ve Türkiye'nin de bulunduğu arsıulusal ortaklar, 17 Eylül 2020'de Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu ve eyalet liderleri ortada kararlaştırılan seçim modelinin uygulanmasında başlayan çıkmazla ilgilendiren deklerasyon yayımladı.

Somali’nin en yukarı dozaj politik paydaşlarını ulusun çıkarı düşüncesince önderlik göstermeye ve infaz ile ilgilendiren çözülmemiş sorunları diyalog ve uyum kanalıyla çabucak çözmeye çağıran bildiride, emniyetli müşterek seçim periyodunun fakat bu biçimde gibi olacağına aksan yapıldı.

Bildiride, 17 Eylül'de meydana getirilen anlaşmanın divan çeşidinden onaylandığına ve ayrımsız sürede nice başbuğ talibi çeşidinden da kıvançla karşılandığına özen çekilirken, bu anlaşmanın baştan münakaşaya açılmasının akilane bulunmadığı kaydedildi.

Herhangi müşterek hüküm tehdidinin yahut kullanımının ikrar edilemez bulunduğu yinelenen bildiride başkaca adayların görüşlerini barışçıl müşterek biçimde tabir edebildikleri ve medyanın bunama olmadan çalışkanlık gösterebildiği engellenmeyen ve bariz politik alanın önemi vurgulandı.

Somali hükümetinin seçim komisyonu üyelerine bağlı meydana getirilen itirazlara karşın seçimleri eskiden ika sonucu alması ülkede tansiyonu yükseltmişti.

Son olarak, muhalefeti destekleyen milis gruplar, hükûmet merkezi Mogadişu'nun aut mahallelerinde toplanarak kuvvet gösterisi yapmıştı.

Cumhurbaşkanı seçiminin gücük ay başlangıcında yapılması planlanıyor.

Seçim sistemi

Ülkede yasama kurulu ve cumhur reisi seçimleri art arda yapılıyor. Parlamentonun, "Halk Meclisi" adına da tanıdık ast kanadının 275 üyesi, Somali'deki değişik kabileleri anabolizma fail 14 bin murahhas çeşidinden 4 yıllığına seçiliyor.

Parlamentonun yukarı kanadının 54 üyesi ise eyalet konseyleri çeşidinden belirleniyor. Seçilen yasama kurulu üyeleri hem yasama kurulu başkanını hem de acemi cumhurbaşkanını belirliyor.

Seçimlerde kendine özgü kabile sistemini uygulayıcı Somali'de, bu seçimlerde "bir insan müşterek oy" ilkesiyle tamamı vatandaşların oy kullanımı planlanıyordu fakat başarılamadı.

Şu anda "4,5 sistemi" adına bilinen kabile merkezli sistemle yönetilen Somali'de, ülkenin 4 şişman kabilesi denk sayıda, başka kabileler ise bunun ½ si oranında meclise özlük seçtiği vekilleri gönderiyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1