SON DAKİKA: İTALYA, KOVİD-19 AŞISI GÖNÜLLÜ DENEYLERİNE BAŞLADI

Son dakika bilgisine göre İtalya Koronavirüs aşısı konusunda çok önemli bir hamle gerçekleştirdi. İtalya kendi geliştirdiği Kovid-19 aşısının gönüllüler üzerinde klinik deneylerine bugün başladı. İşte haberin ayrıntıları... Roma'daki Lazzaro Spallanzani Ulusal Bulaşıc

SON DAKİKA: İTALYA, KOVİD-19 AŞISI GÖNÜLLÜ DENEYLERİNE BAŞLADI

Roma'daki Lazzaro Spallanzani Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Sağlık Direktörü Francesco Vaia, basına yaptığı açıklamada, "Grad-CoV2" adını verdikleri aşının gönüllüler üzerindeki denemelerinin ilk aşamasına başladıklarını belirtti.

Vaia, "Bu aşamada, verilen dozun hastaya yan etkisi olup olmadığına bakılacak ve söz konusu dozun organizma içinde nötralize edilmesi gereken antikorlar üretebilme kapasitesi var mı ve viral replikasyonu durdurabiliyor mu, bunlar gözlemlenecek." dedi.

Francesco Vaia, aşının sonucunu öğrenmek için doz verilen deneklerin 12 hafta boyunca gözleneceğini, söz konusu çalışmanın toplamda 24 hafta süreceğini kaydetti.

Vaia, aşı deneylerini, ikinci ve üçüncü aşamada, virüsün yüksek şekilde yayıldığı Brezilya ve Meksika gibi yerlerde denemek istediklerini belirterek, "Her şey yolunda gider, bu denemeyi yıl içinde bitirirsek, şimdi hızlı ve başarılı olursak, bahara kadar ticari düzeyde kullanabileceğimiz aşıya sahip olabiliriz." ifadesini kullandı.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2020, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1